Polenergia zbuduje farmę wiatrową o mocy 44 MW

Polenergia zbuduje farmę wiatrową o mocy 44 MW
Polenergia

Polenergia ogłosiła wybranie wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej Grabowo. Wcześniej w tym miesiącu spółka wybrała wykonawcę innego, mniejszego projektu wiatrowego. Łączna moc obu inwestycji wynosi ponad 57 MW.

Spółka celowa Polenergia Farma Wiatrowa Grabowo sp. z o.o. zawarła z firmą Electrum umowę dotyczącą budowy farmy wiatrowej Grabowo o łącznej maksymalnej mocy zainstalowanej 44 MW.

Umowa obejmuje wykonanie kompleksowych robót w zakresie fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacji dróg istniejących, budowy dróg serwisowych, platform montażowych oraz robót montażowo-elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 20/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i światłowodową.

REKLAMA

Electrum ma czas na realizację tych zadań do końca przyszłego roku. Wcześniej w tym miesiącu Polenergia ogłosiła wybranie wykonawcy farmy wiatrowej Piekło, która ma powstać w województwie wielkopolskim i której moc wyniesie 13,2 MW.

Za wykonanie robót budowlanych na farmie wiatrowej Piekło będzie odpowiadać firma Onde S.A., która powinna je zrealizować w terminie do końca trzeciego kwartału przyszłego roku.

Kontrakt na dostawę turbin dla obu projektów zdobył wcześniej Vestas. Duński producent dostarczy dla projektu Grabowo 20 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2,2 MW i średnicy łopat wirnika 110 metrów. Dla projektu Piekło Vestas ma dostarczyć 6 turbin i będzie to ten sam model V 110-2.2 MW jak w przypadku projektu Grabowo.

Elektrownie wiatrowe dla obu projektów mają zostać dostarczone do trzeciego kwartału 2023 r., a Vestas będzie odpowiadać również za ich serwisowanie w okresie 30 lat od dnia uruchomienia produkcji energii.

Obecnie Polenergia jest jeszcze w trakcie realizacji farm wiatrowych Kostomłoty o docelowej mocy 27 MW, która powstanie w województwie dolnośląskim, a także farmy wiatrowej Dębsk na Mazowszu, której moc sięgnie aż 121 MW i jest to największy projekt wiatrowy Polenergii realizowany na lądzie.

REKLAMA

Po zrealizowaniu wszystkich projektów portfel spółki jeśli chodzi o wiatr na lądzie powinien się składać z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy niemal 500 MW, z czego obecnie energię produkuje już 9 farm wiatrowych o łącznej mocy 287 MW.

Grupa kontrolowana przez Dominikę Kulczyk zamierza rozpocząć rozwój nowych projektów wiatrowych o planowanej łącznej mocy 300 – 600 MW.

Polenergia rozwija także projekty farm fotowoltaicznych. Po zrealizowaniu projektów, które są obecnie w budowie moc portfela PV spółki powinien zbliżyć się do 40 MW.

Spółka posiada również portfel projektów farm fotowoltaicznych, z których inwestycje o planowanej mocy blisko 56 MW zostały zgłoszone do aukcji w 2021 roku i uzyskały wsparcie w ramach tego systemu. Kolejne projekty farm fotowoltaicznych o mocy 18 MW powinny być gotowe do aukcji w 2022 roku.

W zakresie morskiej energetyki wiatrowej Polenergia przygotowuje się do budowy w ramach joint venture z norweskim Equinorem farm wiatrowych MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, które mają rozpocząć produkcję energii w 2027 roku. Moc wytwórcza z obu farm ma wynosić 1440 MW.

Trzeci projekt MFW Bałtyk I o planowanej mocy do 1560 MW ma ważne pozwolenie lokalizacyjne oraz uzyskaną umowę o przyłączenie od operatora systemu przesyłowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.