Rząd przyjął przepisy o bezpieczeństwie morskich farm wiatrowych

Rząd przyjął przepisy o bezpieczeństwie morskich farm wiatrowych
Pixabay

Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, która ma zapewnić odpowiednie standardy w zakresie budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych.

Celem ustawy przedłożonej przez ministra infrastruktury jest, aby budowane w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego farmy wiatrowe spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.

Jak tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, chodzi o zapewnienie wytrzymałości, nośności i stateczności konstrukcji instalowanych na morzu. Nowe przepisy przewidują wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

REKLAMA

Przejście certyfikacji ma być potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacja).

REKLAMA

Nowe przepisy określą wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania czy wymagania związane z ochroną środowiska. Ich spełnianie będą potwierdzać: certyfikat zgodności projektowej, certyfikat dopuszczenia do eksploatacji oraz certyfikat bezpieczeństwa eksploatacji.

Rada Ministrów zapewnia, że wynikające z przyjętego projektu ustawy zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez „uznane organizacje, zajmujące się tego typu działaniami”, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka wypadków i awarii w trakcie budowy i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.