PGE i Orsted notyfikowały wsparcie dla projektów o mocy 2,5 GW

PGE i Orsted notyfikowały wsparcie dla projektów o mocy 2,5 GW
Wojciech Dąbrowski

Polska Grupa Energetyczna wraz z duńskim koncernem energetycznym Orsted przygotowują się do budowy w polskiej części Morza Bałtyckiego farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW. Teraz obie firmy zrobiły kolejny krok na drodze do rozpoczęcia tej wielkiej inwestycji.

W ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki wydał indywidualne decyzje przyznające wsparcie w postaci gwarantowanych na 25 lat cen energii dla projektów, które mają zostać zrealizowane w pierwszym etapie inwestycji w offshore w polskiej części Bałtyku – przewidującym postawienie elektrowni wiatrowych o mocy 5,9 GW.

Sporą część tego potencjału – nawet 2,5 GW – mają zagospodarować PGE i Orsted realizujące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 w ramach joint venture 50/50.

REKLAMA

Aby jednak gwarancje sprzedaży energii w ramach przyznanych przez URE tzw. kontraktów różnicowych stały się faktem, z uwagi na pomoc publiczną musi je jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

Teraz PGE i Orsted notyfikowały indywidualną cenę w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów Baltica 2 i Baltica 3. Po weryfikacji dokumentacji przez Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów została ona przekazana Brukseli.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, liczy, że decyzja Komisji Europejskiej nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy.

– Ustalenie z Komisją Europejską ostatecznych cen energii w kontrakcie różnicowym jest jednym z kluczowych elementów, który pozwoli nam na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Kontrakt różnicowy zabezpieczy duży wolumen energii po stałej cenie, co jest korzyścią nie tylko dla inwestorów, ale przede wszystkim dla odbiorców energii – mówi prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Procedowanie dokumentacji dotyczącej indywidualnej notyfikacji w instytucjach krajowych przebiegło zgodnie z założonym harmonogramem. Kolejnym krokiem są ewentualne pytania i finalna decyzja Komisji Europejskiej. Liczymy na konstruktywny dialog z Komisją w całym tym procesie, jesteśmy na niego otwarci i dobrze przygotowani – dodaje Wojciech Dąbrowski.

– Mamy nadzieję na zakończenie rozmowy z Komisją Europejską jesienią tego roku, czyli mniej więcej w rok po złożeniu wniosku do URE. Decyzja KE nie kończy jednak procesu ustalania ostatecznej ceny kontraktu różnicowego. Potem nastąpi jeszcze weryfikacja ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który zdecyduje o ostatecznym poziomie wsparcia dla każdego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Nasza współpraca z URE przy wstępnej weryfikacji przebiegała wzorcowo. Dlatego mamy nadzieję na szybkie procedowanie sprawy także w końcowym etapie tak, by móc podjąć finalną decyzję inwestycyjną i przejść do kolejnego etapu realizacji największej inwestycji w polskiej części Morza Bałtyckiego – komentuje Soren Westergaard Jensen, dyrektor Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica z ramienia Osted oraz p.o. dyrektora zarządzającego obszaru offshore w Orsted Polska

REKLAMA

– Czysta i przystępna cenowo energia jest niezbędna dla rozwoju polskiej gospodarki, a ta z naszego wspólnego projektu mogłaby zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych – dodaje Soren Westergaard Jensen.

W kwietniu 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał realizowanym wspólnie przez PGE i Orsted obu etapom Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – Baltica 2 i Baltica 3 – wsparcie w kontrakcie różnicowym (CfD), wskazując w decyzjach maksymalną cenę energii na poziomie 319,6 PLN/MWh.

Oba etapy są realizowane w tzw. pierwszej fazie systemu wsparcia – zakładającej przyznanie wsparcia w drodze indywidualnej decyzji Prezesa URE.  W związku z wymaganiami unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla energetyki i ochrony środowiska oraz krajowych zasad przyznawania wsparcia w pierwszej przedaukcyjnej fazie systemu ustanowionego ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, konieczna jest indywidualna notyfikacja wsparcia dla projektu do Komisji Europejskiej.

PGE i Orsted jeszcze w październiku 2021 roku przekazały dokumentację dotyczącą indywidualnej notyfikacji do URE, skąd następnie trafiła ona do UOKiK. Na początku lutego 2022 roku dokumentacja została przekazana do Komisji Europejskiej.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma być oddany do 2027 roku.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

W 2022 roku PGE i Orsted spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad uzyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.