Polenergia i Green Genius chcą postawić wiatraki na morzu

Polenergia i Green Genius chcą postawić wiatraki na morzu
Dr Michał Michalski

Polenergia wspólnie z litewską grupą Modus Energy AB będzie rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Litewskiej.

Najważniejszym projektem Polenergii jest obecnie budowa morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Inwestycje realizowane w ramach joint venture z norweskim Equinorem zakładają uruchomienie morskich turbin o łącznej mocy 3 GW.

Polenergia chce jednak rozszerzyć aktywność w zakresie offshore, wychodząc poza polską strefę Bałtyku. Firma ogłosiła właśnie partnerstwo z litewską grupą Modus Energy AB, w której za rozwój odnawialnych źródeł energii odpowiada firma Green Genius planująca uruchomienie do 2025 roku źródeł OZE o łącznej mocy 1,5 GW. Już obecnie aktywa Green Genius – zlokalizowane m.in. w Polsce – produkują rocznie około 399 GWh zielonej energii, co zapobiega emisji ponad 335 tysięcy ton CO2.

REKLAMA

Zawarta umowa inwestycyjna zakłada utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius, która będzie pełniła rolę lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku.

Warunkiem wykonania umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody przez właściwy organ ochrony konkurencji, a także zawarcie umowy wspólników pomiędzy Polenergią i Green Genius, na mocy której powołana zostanie spółka joint venture realizująca projekt w Litwie.

– To historyczna chwila, bo wszystko wokół dzieje się w cieniu wojny za naszą wschodnią granicą, a nasze serca pozostają z osobami, które cierpią. Teraz jednak jak nigdy przedtem widzimy konieczność pokazania światu, że wzmocnienie gospodarek tej części Europy jest dziejową koniecznością. W ten sposób chcemy podkreślić strategiczne znaczenie współpracy transgranicznej i udowodnić, że energia wiatrowa nie jest już energią alternatywną, ale energią tradycyjną, która pozwoli zbudować niezależność energetyczną – komentuje dr Michał Michalski, prezes Polenergii.

REKLAMA

Polska firma zapewnia, że połączenie jej zrozumienia uwarunkowań inwestycyjnych w Europie Centralnej z Green Genius posiadającą wiedzę o lokalnych regulacjach, znajomość kluczowych interesariuszy oraz doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych na litewskim rynku, pozwoli wypracować optymalną strategię wejścia na nowy rynek oraz optymalną organizację spółki joint venture i tym samym wypracować konkurencyjne założenia techniczne i biznesowe morskiego projektu w Litwie.

Współpraca przewiduje również analizy rozwoju litewskich regulacji zmierzających do przyjęcia ram prawnych rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych oraz podejmowanie dalszych działań, na podstawie ustalonego przez strony harmonogramu i w oparciu o uzgodnione kryteria inwestycyjne.

– Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie projekty morskich farm wiatrowych są przedsięwzięciami złożonymi i przyciągają zainteresowanie licznej konkurencji. Wierzymy jednak, że wspólnie z Green Genius, wykorzystując połączony potencjał obu grup kapitałowych, jesteśmy w stanie zbudować model biznesowy, który zapewni nam sukces na litewskim rynku – dodaje dr Michał Michalski.

Obecnie Polenergia planuje wraz z Green Genius wybudowanie w litewskiej części Morza Bałtyckiego farmy wiatrowej o mocy około 700 MW, która ma być gotowa do roku 2030. Spełnienie tego celu będzie jednak zależeć od rozstrzygnięć w ramach szykowanego na Litwie systemu wsparcia dla offshore.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.