Orsted wchodzi w sektor pływających farm wiatrowych

Orsted wchodzi w sektor pływających farm wiatrowych
fot. EDPR

Morskie elektrownie wiatrowe realizowane z udziałem światowego lidera w dziedzinie offshore pojawią się u wybrzeży Hiszpanii i Szkocji. W realizowanych tam projektach Orsted chce po raz pierwszy wykorzystać technologię morskich turbin umieszczonych na pływających platformach. 

Orsted od 30 lat specjalizuje się w morskiej energetyce wiatrowej i obecnie jest największym inwestorem na globalnym rynku offshore pod względem zainstalowanych mocy. Teraz duńska firma chce zaangażować się budowę morskich turbin na pływających platformach, czego wcześniej nie robiła. W tym celu Orsted zaangażował się w projekt realizowany u wybrzeży Hiszpanii. 

Celem Hiszpanii jest osiągnięcie do 2030 roku 3 GW mocy zainstalowanej w pływającej morskiej energetyce wiatrowej. Orsted chce się zaangażować w komercjalizację tej technologii, która umożliwi budowę instalacji na większych odległościach i głębszych wodach.

REKLAMA

Projekt w Hiszpanii

Hiszpańska grupa energetyczno-paliwowa Repsol podpisała z Orsted porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju pływających morskich elektrowni wiatrowych w Hiszpanii. Jak powiedział Joao Costeira, dyrektor wykonawczy w Repsol, takie partnerstwo zwiększy rolę firmy w rozwoju nowatorskiej technologii, która jest coraz bliżej komercjalizacji na dużą skalę.

Rasmus Errboe, dyrektor regionu na Europę Kontynentalną w Orsted, podkreśla doświadczenie Hiszpanii w upowszechnianiu energetyki wiatrowej: – Hiszpania ma jedną z największych na świecie flot lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a do końca tej dekady będzie również produkować zieloną energię na dużą skalę z pływających morskich farm wiatrowych.  

Respol to przedsiębiorstwo w siedzibą w Madrycie, które wcześniej skupiało się na sektorze paliwowym, a obecnie podnosi swoje cele w zakresie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Chce uzyskać poziom 20 GW do roku 2030, wcześniej osiągając 6 GW mocy w połowie obecnej dekady. W latach 2021–2025 Repsol przeznaczy na projekty niskoemisyjne łącznie 6,5 mld euro.

Projekt w Szkocji

Kolejny morski projekt z udziałem Orsted realizowany będzie w Szkocji. Światowy lider w budowie morskich farm wiatrowych dołączy do spółki joint venture utworzonej przez firmy Simply Blue Group i Subsea 7 i obejmie większościowy udział (80 proc.) w projekcie o nazwie Salamander. Przewiduje on budowę u wschodnich wybrzeży Szkocji pływających farm wiatrowych o mocy 100 MW.

REKLAMA

Wykonanie projektu ma się przyczynić do realizacji celu szkockiego rządu, jakim jest osiągnięcie 11 GW zainstalowanej mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Do tego samego roku Wielka Brytania chce uzyskać 1 GW mocy z samej tylko pływającej morskiej energetyki wiatrowej.

Pionierski projekt Salamander ma służyć również zdobyciu wiedzy potrzebnej do komercyjnego wdrożenia technologii „floating wind” na szeroką skalę w ramach programu ScotWind.

Simply Blue Group to irlandzki deweloper działający w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Projekt Salamander realizowany będzie w ramach ścieżki innowacyjnej (projekty o mocy poniżej 100 MW) w nadchodzącej rundzie dzierżawy morskich obszarów należących do Crown Estate Scotland. Jej rozpoczęcie planowane jest na czerwiec tego roku.

Martin Neubert, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor handlowy w Orsted, komentuje: – Cieszę się, że zostaniemy partnerem w tym obiecującym projekcie, który jeszcze bardziej rozszerza zaangażowanie Orsted w pływającą morską energetykę wiatrową. Zdobyte doświadczenia będziemy mogli wykorzystać w ScotWind i innych projektach pływających elektrowni wiatrowych, w miarę jak technologia ta będzie przechodzić z etapu projektów demonstracyjnych do skali przemysłowej.

Pływające farmy wiatrowe technologią przyszłości

Pierwsza komercyjna morska farma wiatrowa na pływających platformach zaczęła pracę pod koniec 2017 roku. Farma wiatrowa Hywind położona jest w odległości 25 km od wybrzeży szkockiego miasta Peterhead. W jej skład wchodzi sześć turbin Siemens-Gamesa, których łączna moc wynosi 30 MW.

Jesienią 2021 roku uruchomiono największą jak dotychczas pływającą morską farmę wiatrową na morzu, także u wybrzeży Szkocji. Projekt Kincardine ma moc 50 MW i zlokalizowany jest na wysokości regionu Aberdeenshire, około 15 km od wybrzeża. 

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.