Producent elektrowni wiatrowych z dużą stratą

Producent elektrowni wiatrowych z dużą stratą
GE Renewable Energy

Producent elektrowni wiatorwych GE Renewable Energy w pierwszym kwartale 2022 roku odnotował ogromną stratę liczoną w setkach milionów dolarów. Firma uzasadnia to wzrostem kosztów oraz niższą sprzedażą lądowych elektrowni wiatrowych na swoim kluczowym rynku, czyli w USA.

Strata GE Renewable Energy w pierwszym kwartale br. wyniosła 434 mln dolarów. Rok wcześniej sięgała ona 234 mln dolarów, co oznacza zwiększenie straty aż o 85 proc. r/r.

W tym czasie spadła też marża w sektorze lądowej energetyki wiatrowej firmy – do ujemnego poziomu 15,1 proc.

REKLAMA

Przychody GE Renewable Energy obniżyły się w pierwszym kwartale 2022 roku do 2,9 mld dolarów. Według spółki główną przyczyną są mniejsze dostawy dla lądowej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej. Sprzedaż turbin wiatrowych wyniosła 502 jednostki o mocy 1,7 GW – wobec 778 jednostek o łącznej mocy 2,4 GW sprzedanych rok wcześniej (spadek o 35 proc.).

W tym czasie o 5 proc. w ujęciu organicznym wzrosły zamówienia na usługi, co częściowo zrekompensowało ogólny ujemny wynik. Spółka odnotowała też w pierwszym kwartale spadek zamówień – ich wartość wyniosła 2,8 mld dolarów.

GE podkreśla, że sektor energetyki wiatrowej w USA czeka na decyzję Kongresu w sprawie przywrócenia ulg podatkowych w zakresie inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Sytuacja ta powoduje niższy popyt na komponenty w okresie i tak trudnym dla producentów, którzy muszą radzić sobie z wyższymi kosztami surowców i transportu.

Władze GE sygnalizują, że niezależnie od działań rządu USA zamówienia w kolejnych kwartałach tego roku mogą zostać opóźnione albo nawet przesunięte na rok kolejny.

REKLAMA

W całym 2021 roku działalność GE Renewable Energy przyniosła stratę w wysokości 795 mln dolarów.

Rynek wiatrowy z tendencją spadkową

GE Renewable Energy nie jest jedyną firmą zmagającą się z problemami w światowym sektorze energetyki wiatrowej. Także europejscy producenci mocno odczuwają wzrost kosztów transportu i surowców.

Miesiąc temu Vestas, duński producent elektrowni wiatrowych, poinformował, że będzie zmuszony zwolnić część załogi. Mimo że ubiegły rok był najlepszy dla Vestas, jeśli chodzi o wysokość przychodów, to jednocześnie firma zanotowała duży spadek rentowności i szuka sposobu na jej poprawę.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.