Vestas w tym roku ma wygenerować stratę

Vestas w tym roku ma wygenerować stratę
Vestas

Wzrost kosztów produkcji elektrowni wiatrowych oraz wycofanie działalności z Rosji skłoniły kierownictwo największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych do obniżenia prognozy marży EBIT na 2022 rok. Vestas spodziewa się ujemnej marży. Na taki scenariusz wskazuje zresztą wynik za pierwszy kwartał br.

W pierwszym kwartale tego roku Vestas miał 2,485 mld euro przychodów, co oznacza wzrost o 27 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Mimo to Vestas odnotował ujemny wynik EBIT na poziomie aż 329 mln euro (spadek rok do roku o 251 mln euro). Marża EBIT za pierwszy kwartał wyniosła -13,2 proc. w porównaniu do również ujemnej marży przed rokiem (-3,9 proc.).

Poprzedni kwartał Vestas zamknął przychodami na poziomie 4,5 mld euro, wynik EBIT sięgnął 15 mln euro, a jego zysk netto wyniósł 17 mln euro wobec zysku na poziomie 122 mln euro zanotowanego we wcześniejszym kwartale. Przed rokiem, w pierwszym kwartale 2021 roku, duńska firma miała 61 mln euro straty.

REKLAMA

W pierwszym kwartale tego roku Vestas pozyskał zamówienia na elektrownie wiatrowe o mocy 2948 MW, zwiększając wartość posiadanych zamówień na koniec marca do 18,9 mld euro. Do tego duńska firma realizowała zamówienie związane z usługami utrzymania i serwisu turbin o wartości szacowanej na około 30 mld euro. Razem dawało to kwotę zamówień rzędu 48,9 mld euro – wyższą o 2,4 mld euro od zamówień posiadanych na koniec marca zeszłego roku.

Konieczna weryfikacja prognoz

Vestas podkreśla w komentarzu do najnowszych wyników, że agresja Rosji na Ukrainę oraz wycofanie się firmy z rynku rosyjskiego wymusiły zmianę w zakresie priorytetów oraz zaktualizowanie prognoz.

Zarząd koncernu podkreśla dokonanie odpisów związanych z działalnością w Rosji i Ukrainie. Wykonano także odpisy związane z przejętym od MHI Vestas segmentem offshore.

REKLAMA

Obecne prognozy Vestasa zakładają wypracowanie w skali tego roku przychodów rzędu 14,5–16 mld euro wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 15–16,5 mld euro. Prognoza została obniżona mimo spodziewanego wzrostu przychodów z serwisu elektrowni wiatrowych o minimum 10 procent (wcześniej oczekiwano wzrostu w tym obszarze o 5 proc.).

Marża EBIT duńskiej firmy w tym roku może być ujemna. Prognoza mówi o poziomie od -5 do 0 proc., podczas gdy wcześniej planowano osiągnięcie marży EBIT w wysokości 0–4 proc.

W całym 2021 roku Vestas miał 15,5 mld przychodów wobec przychodów na poziomie 14,8 mld euro odnotowanych rok wcześniej oraz 12,1 mld euro dwa lata wcześniej.

W ubiegłym roku wyraźnie spadł jednak zysk największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych. W 2021 roku Vestas miał 167 mln euro zysku netto, podczas gdy w 2020 roku było to 765 mln euro, a w roku 2019 – 704 mln euro. Ubiegłoroczny wynik EBIT firmy wyniósł 309 mln euro i był ponad 3-krotnie niższy od zanotowanego w roku 2019.

W sytuacji wzrostu kosztów i spadku marży Vestas planuje m.in. redukcję etatów. Więcej na ten temat w artykule: Największy producent elektrowni wiatrowych szykuje zwolnienia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.