Niższe inwestycje w energetykę wiatrową

Niższe inwestycje w energetykę wiatrową
fot. Sander Weeteling/Unsplash

Według raportu WindEurope w 2021 roku w Europie zainwestowano w budowę nowych farm wiatrowych 41,4 mld euro, czyli o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. Kraje należące do Unii Europejskiej sfinansowały nowe projekty wiatrowe obejmujące 19 GW mocy.

Stowarzyszenie WindEurope opublikowało raport za rok 2021 dotyczący energetyki wiatrowej w Europie. Z danych wynika, że w ubiegłym roku podjęto decyzje inwestycyjne w zakresie budowy nowych farm wiatrowych w Europie o wartości 41,4 mld euro. Rok wcześniej było to 46,5 mld euro, nastąpił więc spadek o 11 proc. Rekordowy pod względem decyzji inwestycjnych w europejskiej energetyce wiatrowej był jak dotąd rok 2016, w którym ich wartość wyniosła 47,1 mld euro.

Z łącznej kwoty 41,4 mld euro przeznaczonej w ubiegłym roku na rozwój energetyki wiatrowej 12,5 mld euro zainwestowały kraje spoza Unii Europejskiej: Wielka Brytania, Ukraina, Turcja, Norwegia, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Wyspy Owcze, Macedonia Północna i Serbia. Na kraje należące do UE przypada więc kwota 28,9 mld euro.

REKLAMA

Wartość 41,4 mld euro zainwestowana w energetykę wiatrową ma doprowadzić w najbliższych kilku latach do przyłączenia do sieci 24,6 GW mocy: 19,8 GW w lądowej energetyce wiatrowej i 4,8 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. W tym pakiecie 19 GW mocy przypada na inwestycje finansowane przez kraje należące do Unii Europejskiej. 

Co ważne, zagregowane przez WindEurope dane za rok 2021 obejmują inwestycje, które mają być realizowane w najbliższych latach. Według szacunków stowarzyszenia czas od podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) do daty oddania farmy wiatrowej do eksploatacji wynosi do jednego roku w przypadku lądowej energetyki wiatrowej i 2–3 lata w przypadku morskiej energetyki wiatrowej. 

Tańszy megawat

Inwestycje w nowe morskie farmy wiatrowe w 2021 roku osiągnęły poziom 16,6 mld euro, natomiast w lądowe farmy wiatrowe – 24,8 mln euro. Kapitał na projekty lądowe nie pobił więc rekordu z roku 2016, ale się do niego zbliżył (wówczas była to kwota 25 mln euro). Tym razem jednak środki przeznaczone na pozyskiwanie energii z lądowej energetyki wiatrowej mają spowodować przyłączenie rekordowych mocy, tj. 19,8 GW (w 2016 roku było to 13,9 GW).

Jest to efekt malejących nakładów kapitałowych (CAPEX) na megawat w lądowej i morskiej energetyce wiatrowej. Średnio na każdy megawat nowej mocy uzyskanej z wiatru na lądzie nakłady inwestycyjne wyniosły 1,3 mln euro, na morzu zaś – 3,5 mln euro. WindEurope prognozuje jednak, że inflacja wynikająca z wysokich cen energii i zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw uniemożliwią dalsze obniżanie kosztów.

W minionym roku w nowe farmy wiatrowe najwięcej zainwestowano w Wielkiej Brytanii. Na ogromne morskie farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW) i Dogger Bank C (pierwszy etap 1,2 GW, docelowo 3,6 GW) pozyskano kapitał w wysokości 8,8 mld euro.  

REKLAMA

Raport WindEurope pokazuje, że rok 2021 był kolejnym rekordowym rokiem w Europie dla korporacyjnych umów PPA dotyczących energii odnawialnej. Podpisano 41 nowych umów PPA z producentami energii wiatrowej na lądzie i 11 z morskimi farmami wiatrowymi (rok wcześniej było ich odpowiednio 18 i 6 umów). Łączna moc zakontraktowana w ramach korporacyjnych umów PPA na energię z wiatru w Europie wzrosła o 58 proc. – do 18,8 GW.

Za mało mocy

Według strategii REPowerEU przygotowanej przez Komisję Europejską nowy cel unijny to 480 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej do roku 2030. Pozwoliłoby to przeciwdziałać wysokim cenom energii i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

Taki cel wymaga jednak instalowania w latach 2022–2030 na obszarze Unii Europejskiej 32 GW rocznie w energetyce wiatrowej (około 25 GW na lądzie, 7 GW na morzu). Oznacza to konieczność sporego przyspieszenia, skoro w 2021 roku sfinansowano tylko 19 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej.

Poza potrzebnym kapitałem na finansowanie inwestycji WindEurope wskazuje też na potrzebę rozwiązania problemów z pozwoleniami, które są wąskim gardłem projektów. Stowarzyszenie szacuje, że w obecnym stanie w ciągu najbliższych 5 lat uda się przygotować projekty o mocy około 18 GW rocznie.

Postulatem WindEurope jest uproszczenie zasad i procedur wydawania pozwoleń dla nowych farm wiatrowych, a także zwiększenie liczby pracowników w organach wydających pozwolenia.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.