Od elektrowni wiatrowej w województwie łódzkim odpadł wirnik

Od elektrowni wiatrowej w województwie łódzkim odpadł wirnik
General Electric

Na działającej od 6,5 roku farmie wiatrowej w województwie łódzkim doszło do awarii elektrowni wiatrowej, od której odpadł wirnik wraz z łopatami.

Do zdarzenia doszło w dniu 14 maja w godzinach wieczornych na farmie wiatrowej Dąbrowice, która znajduje w powiecie kutnowskim w woj. łódzkim i która należy do spółki ENGIE Zielona Energia.

Farma wiatrowa Dąbrowice została oddana do użytku w grudniu 2015 roku i składa się na nią 13 fabrycznie nowych turbin wiatrowych amerykańskiego producenta General Electric (GE). Moc każdej turbiny wynosi 2,75 MW, a średnica łopat wirnika sięga 120 metrów.

REKLAMA

W komentarzu otrzymanym od ENGIE Zielona Energia spółka potwierdza awarię, informując, że w jej wyniku nikt nie ucierpiał, a po zdarzeniu na miejscu pojawiły się właściwe służby, zabezpieczając teren farmy.

W następstwie awarii ENGIE  wstrzymała pracę pozostałych 12 turbin. Aktualnie do dnia 24 maja 2022 roku, po wykonaniu dodatkowej inspekcji przez serwisantów z obsługującej farmę wiatrową Dąbrowice firmy General Electric Renewable Energy Polska, ponownie uruchomionych zostało 6 turbin. Inspekcja pozostałych turbin zaplanowana jest w kolejnych dniach.

ENGIE podkreśla, że wszystkie turbiny na farmie wiatrowej Dąbrowice przeszły regularny, planowy przegląd w listopadzie i grudniu 2021 r.

Teren wokół uszkodzonej turbiny został wygrodzony i podlega całodobowej ochronie prowadzonej przez wynajętą w tym celu firmę.

REKLAMA

ENGIE zaznacza, że o wszelkich działaniach na bieżąco informowane są władze Gminy Dąbrowice, a inspekcję na miejscu zdarzenia przeprowadził już Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Spółka posiada już także pierwsze wnioski na temat przyczyny awarii, jednak zaznacza, że do pełnego ustalenia powodów zdarzenia konieczne jest zakończenie audytu prowadzonego przez GE. 

– Wstępne oględziny zniszczonych elementów turbiny wskazują na uszkodzenie śrub mocujących wirnik do wału głównego jako możliwą bezpośrednią przyczynę awarii. GE rozpoczęła prace mające na celu ustalenie okoliczności oraz przyczyn zaistniałych uszkodzeń, tzw. Root Cause Analysis (RCA). Do czasu zakończenia tych prac i potwierdzenia ich wyników stawianie hipotez odnośnie potencjalnych źródeł awarii jest bezprzedmiotowe – informuje spółka. 

Oprócz farmy wiatrowej Dąbrowice w skład portfela spółki ENGIE Zielona Energia wchodzą jeszcze trzy farmy wiatrowe (Pągów – 51 MW, Wartkowo – 30,75 MW oraz Jarogniew-Mołtowo – 20 MW), które zostały oddane do użytku w latach 2010-12.

W portfelu spółki są także farmy fotowoltaiczne o mocy 11 MW.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.