Zakład w Trzemesznie z umową VPPA

Zakład w Trzemesznie z umową VPPA
fot. Paroc

Zawarta przez OC Paroc ze spółką Octopus Renewables umowa VPPA zapewnia fabryce produkującej izolacje z wełny kamiennej zasilanie w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych.

Należąca do globalnej grupy Owens Corning (OC) finlandzka firma OC Paroc ma w Trzemesznie swój największy zakład produkcyjny w Polsce. W 2008 i 2010 roku fabryka wyposażona została w piece elektryczne do wytapiania wełny kamiennej, które od początku tego roku są zasilane energią z OZE.

Przejście w 100 proc. na energię ze źródeł odnawialnych było możliwe dzięki podpisaniu dwóch umów VPPA (wirtualnego zakupu energii elektrycznej) na dostawy energii z farmy wiatrowej należącej do Octopus Renewables, zlokalizowanej w Ljungbyholm w południowej Szwecji.

REKLAMA

W umowach przewidziano dostawy energii elektrycznej przez najbliższe 10 lat – o mocy 90 MW w skali roku.

Inwestycja ma spowodować ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 80 proc.

Sektor energetyczny w Polsce w bardzo dużym stopniu opiera się na węglu. Ponieważ prąd zasilający piece na naszych dwóch liniach produkcyjnych w Polsce pochodzi teraz w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, przejście to ma kluczowe znaczenie, gdyż znacząco zmniejsza ślad węglowy naszych produktów – podkreśla John McVey, Europe Energy Lead w Owens Corning.

Zielona produkcja

REKLAMA

Owens Corning, światowy lider w branży materiałów kompozytowych z włókna szklanego, pokryć dachowych i przemysłu izolacyjnego, planuje zdekarbonizować swoje działania produkcyjne w Europie. Należąca do grupy firma OC Paroc, czołowy europejski producent izolacji budowlanych i technicznych z wełny kamiennej, chce do 2030 roku przejść na energię pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Spółka od 20 lat jest obecna w Polsce. W fabryce w Trzemesznie produkuje energooszczędne i ognioodporne produkty i rozwiązania izolacyjne dla sektora budowlanego i przemysłowego.

Umowy VPPA z Octopus Renewables na dostawy energii do zakładu z Trzemesznie podpisane zostały pod koniec ubiegłego roku.

Złożywszy swój podpis pod umową VPPA, nie tylko zapewniliśmy sobie dostęp do zielonej energii dla naszego zakładu produkcyjnego w Polsce, ale jednocześnie przyczyniamy się do rozwoju całego rynku energii odnawialnej. OC będzie aktywnie poszukiwać kolejnych możliwości inwestycyjnych w tym sektorze – zapewnia John McVey.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.