Straż pożarna przeprowadziła ćwiczenia na farmie wiatrowej grupy PGE

Straż pożarna przeprowadziła ćwiczenia na farmie wiatrowej grupy PGE
PGE Energia Odnawialna

Na należącej do grupy PGE farmie wiatrowej Kamieńsk odbyły się ćwiczenia łódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Podczas akcji przeprowadzono m.in. symulację akcji ratunkowej polegającej na ewakuacji z turbiny wiatrowej rannego pracownika. Do tego celu wykorzystano sprzęt ratownictwa wysokościowego.

W trzydniowych szkoleniach wzięło udział 20 strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź.

– Na początku zaprosiliśmy ich do naszego magazynu w Piaskach. Tam przeprowadzone zostało szkolenie teoretyczne o pracy na wiatraku i zagrożeniach z tym związanych. Strażacy mogli też z bliska zobaczyć, jak wyglądają komponenty turbiny wiatrowej, takie jak przekładnia, generator i transformator – mówi Andrzej Rumik, kierownik zespołu elektrowni w PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna

Akcje na 85 metrach wysokości

REKLAMA

Kolejnym etapem były działania na farmiej wiatrowej Kamieńsk.

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź są doskonale przygotowani do pracy na linach. Konieczne jest jednak regularne przeprowadzanie symulacji akcji ratunkowej w tak specjalistycznych miejscach, jakimi są wiatraki. To ma bezpośredni wpływ na późniejsze działania w sytuacji realnego zagrożenia – mówi Dariusz Stańczak, ekspert ds. ratownictwa wysokościowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

W przyszłości chcielibyśmy, by ćwiczenia, choćby w zakresie podstawowym, przeprowadzali tu także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej – dodaje Stańczak.

Farma wiatrowa Kamieńsk, składająca się z 15 turbin o mocy 2 MW każda, została uruchomiona w 2007 roku. Jest to pierwsza tego typu inwestycja zrealizowana przez grupę PGE. Znajduje się na Górze Kamieńsk, czyli  w zrekultywowanym zwałowisku zewnętrznym Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Wysokość wieży każdego wiatraka na farmie w Kamieńsku wynosi 85 metrów, a średnica wirnika – 70 metrów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.