Siemens pozwany za niedostarczenie turbin do Rosji

Siemens pozwany za niedostarczenie turbin do Rosji
Siemens Gamesa

Rosyjski oddział włoskiej grupy energetycznej Enel pozwał producenta elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa. Powodem jest brak dostaw turbin, które miały stanąć na farmie wiatrowej koło Murmańska. Enel Russia domaga się odszkodowania liczonego w setkach milionów euro. 

Pod koniec 2018 roku niemiecko-hiszpański producent elektrowni wiatrowych poinformował o zdobyciu kolejnego kontraktu na dostawy elektrowni wiatrowych do Rosji. Zamówienie na 57 turbin o łącznej mocy 201 MW, które miały stanąć na farmie wiatrowej koło Murmańska, złożył rosyjski oddział włoskiej grupy energetycznej Enel. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na 2021 rok.

Do uruchomienia farmy wiatrowej o nazwie Kola jednak jeszcze nie doszło, a Siemens Gamesa nie dostarczył do niej turbin. Teraz Enel Russia postanowił skierować sprawę do sądu regionalnego w Murmańsku, oceniając szkody związane z brakiem dostaw turbin na 22,9 mld rubli, czyli około 381 mln euro.

REKLAMA

Enel Russia jest nadal kontrolowany przez włoską grupę Enel, mimo że ta zapowiedziała wycofanie się z Rosji po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W czerwcu Enel uzgodnił sprzedaż 56,43 proc. udziałów w Enel Russia rosyjskiemu koncernowi paliwowemu Lukoil i funduszowi Gazprom-Frezia. Jednak ta transakcja na razie nie doszła do skutku, czego powodem miały być decyzje rosyjskich władz zakazujące wycofania się zagranicznym inwestorom z biznesów prowadzonych w określonych sektorach rosyjskiej gospodarki.

REKLAMA

Enel Russia zwiększa generację z wiatru

W pierwszej połowie 2022 roku Enel Russia wyprodukował 10,18 TWh energii elektrycznej, co oznaczało wzrost o 4,4 proc. w stosunku do produkcji z analogicznego okresu 2021 roku (9,75 TWh). W tym w elektrowniach gazowych wytworzono 10,05 TWh wobec 9,72 TWh przed rokiem. Mocno – o 273,1 proc. – wzrosła produkcja z elektrowni wiatrowych: z 34 GWh do 127 GWh.

Tak wyraźny wzrost produkcji energii wiatrowej miał wynikać z uruchomienia w maju 2021 roku przez Enel Russia farmy wiatrowej o nazwie Azov.

Do tej inwestycji elektrownie wiatrowe dostarczył Siemens Gamesa. Kontrakt objął dostawy 26 turbin o jednostkowej mocy 3,4 MW i średnicy łopat wirnika 132 m.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.