RWE zastosuje turbinę wiatrową z prefabrykowanym fundamentem

RWE zastosuje turbinę wiatrową z prefabrykowanym fundamentem
fot. RWE

To ma być innowacyjny projekt modernizacji elektrowni wiatrowej. Pracująca od 2003 roku turbina o mocy 1,8 MW zastąpiona zostanie nowszą i nowocześniejszą, o mocy 5,7 MW. Jej największą zaletą ma być to, że fundament zostanie wykonany z prefabrykatu.

Niemiecki koncern energetyczny RWE planuje wymianę turbiny na lądowej farmie wiatrowej działającej w regionie Emsland. Stara turbina wiatrowa ma być demontowana wiosną przyszłego roku – osiągnie wtedy 20 lat pracy. Uruchomienie nowej ma nastąpić w czwartym kwartale 2023 roku.

Zaletą modernizacji ma być nie tylko fakt, że turbinę o mocy 1,8 MW zastąpi konstrukcja 5,7-MW – RWE zamierza po raz pierwszy wykorzystać fundamenty wykonane z prefabrykatów. Takie rozwiązanie opracowała niemiecka firma Smart & Green Anker Foundations.

REKLAMA

Prefabrykowany fundament turbiny wiatrowej

Fundament turbiny opracowany przez Smart & Green Anker Foundations składa się w 100 proc. z prefabrykatów wytwarzanych w betoniarni. Do jego produkcji wykorzystuje się tylko jedną trzecią ilości stali i betonu potrzebnej do wylania standardowych fundamentów.

Dzięki temu, że wszystkie części fundamentu mogą być wyprodukowane wcześniej, znacznie skraca się czas osadzania go na farmie wiatrowej – prace mogą się odbywać przy niemal każdej pogodzie. Mniej skomplikowany i tańszy ma być też montaż takiego fundamentu, dodatkową konstrukcję taką łatwiej później zdemontować.

Jak podaje RWE, obecnie trwa proces certyfikacji innowacyjnego rozwiązania.

REKLAMA

Demontaż starej turbiny wiatrowej na farmie RWE w Emsland zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku, wtedy też ma się rozpocząć budowa nowej turbiny. Firma przewiduje jej uruchomienie w czwartym kwartale 2023 roku. Fundament ma ważyć około 800 ton, wysokość turbiny wyniesie 118 metrów.

Pociąg do innowacji

Niemiecki koncern energetyczny testuje nowe rozwiązania pojawiające się i rozwijające w sektorze odnawialnych źródeł energii. W ostatnim czasie poinformował o podjęciu współpracy z holendersko-norweską firmą SolarDuck przy uruchomieniu pilotażowego projektu pływającej farmy fotowoltaicznej na Morzu Północnym.

Technologia ta ma być początkowo wykorzystana w projekcie o nazwie Merganser, realizowanym przy morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust West. Więcej na ten temat w artykule: RWE zainwestuje w rozwój morskich farm fotowoltaicznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.