Właściciel Ikei kupuje od OX2 udziały w morskich projektach wiatrowych

Właściciel Ikei kupuje od OX2 udziały w morskich projektach wiatrowych
Theodor Vasile/Unsplash

Ingka Investments, spółka inwestycyjna Ingka Group, do której należą sklepy Ikea, porozumiał się ze szwedzkim deweloperem OX2 w sprawie wykupu 49 proc. udziałów w trzech morskich projektach wiatrowych. Łączna ich moc wyniesie do 9 GW. Wartość transakcji wynosi 58 mln euro.

Trzy morskie farmy wiatrowe (MFW), których dotyczy transakcja między Ingka Investments i OX2, położone będą u wybrzeży Holandii (MFW Galatea-Galene), Skanii (MFW Triton) oraz Gotlandii i Olandii (MFW Aurora). W przypadku dwóch pierwszych inwestycji złożono już wszystkie wnioski o pozwolenia, Aurora natomiast jest we wczesnej fazie rozwoju – złożone zostały dwa z trzech wniosków.

Według informacji OX2 po uruchomieniu wszystkie farmy wiatrowe mają produkować łącznie do 38 TWh energii rocznie, co odpowiada ponad 25 proc. energii elektrycznej, która została zużyta w Szwecji w 2021 roku.

REKLAMA

Współpraca Ingka z OX2

Obie firmy będące stronami ogłoszonej teraz transakcji zaczęły współpracować w 2010 roku i od tego czasu OX2 sprzedał Ingka Investments 10 projektów w Szwecji, Litwie, Finlandii i Polsce.

Jestem dumny, że zawarliśmy umowę z Ingka Investments i bazując na naszej historii wspólnej realizacji 10 projektów wiatrowych i słonecznych, jesteśmy przekonani, że to partnerstwo zakończy się sukcesem. Po utworzeniu farmy wiatrowe stworzą długoterminowe miejsca pracy i możliwości biznesowe zarówno lokalnie, jak i regionalnie, ponieważ wzrośnie potrzeba dostępu do odnawialnej energii elektrycznej – mówił Paul Stormoen, dyrektor generalny OX2 AB.

REKLAMA

Zwiększamy nasze globalne inwestycje i zobowiązania w energię odnawialną z ponad 3 mld euro dzisiaj do 6,5 mld euro przed 2030 rokiem – zadeklarował Peter van der Poel, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Według informacji Ingka Investments dzięki dotychczasowym inwestycjom w solarne i wiatrowe projekty OZE grupa Ingka może już generować więcej energii odnawialnej, niż zużywa w ramach swojej globalnej działalności.

Ingka Group jest właścicielem 575 turbin wiatrowych w 17 krajach, 20 parków słonecznych i 935 tys. paneli słonecznych na dachach sklepów i magazynów Ikea. Łącznie całkowita moc energii odnawialnej grupy wynosi ponad 2,3 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.