Szwedzi mają nowy pomysł na morskie turbiny wiatrowe

Szwedzi mają nowy pomysł na morskie turbiny wiatrowe
fot. SeaTwirl

Szwedzka firma SeaTwirl podpisała list intencyjny z Westcon Yards w sprawie produkcji i instalacji w Norwegii autorskich turbin SeaTwirl (S2x) o mocy 1 MW. Zaprojektowana przez Szwedów konstrukcja ma pozwalać na budowanie morskich farm wiatrowych na głębszych wodach.

Westcon Yards to norweska firma budująca i remontująca statki oraz konstrukcje offshore. Teraz podpisała list intencyjny w sprawie współpracy ze szwedzką spółką SeaTwirl, która chce wdrażać do produkcji swoje autorskie turbiny wiatrowe S2x.

To ważny krok naprzód w realizacji projektu S2x. Od dłuższego czasu ściśle współpracujemy z firmą Westcon, aby zawrzeć umowę, w ramach której Westcon może wziąć pełną odpowiedzialność za cały proces instalacji S2x – mówi Jonas Boström, CTO SeaTwirl.

REKLAMA

Produkcja stalowych konstrukcji turbiny ma się odbywać w stoczni Westcon we Florø, następnie będą one transportowane do Dommersnes Industrial Area, gdzie zostaną zmontowane i przetestowane. W kolejnym kroku kompletna turbina zostanie przeholowana do Bokn i tam zainstalowana.

Westcon będzie w pełni odpowiadał za produkcję i instalację turbiny.

Innowacyjna turbina wiatrowa SeaTwirl 

Według informacji twórców turbina SeaTwirl to prosta, solidna i ekonomiczna konstrukcja, która zapewnia niższe koszty serwisu i konserwacji w porównaniu z tradycyjnymi morskimi turbinami wiatrowymi.

Ponadto konstruktorzy z SeaTwirl podkreślają, że ich turbina może być mocowana na znacznie głębszych wodach morskich niż standardowe morskie elektrownie wiatrowe, które można instalować na statycznych fundamentach na maksymalnych głębokościach około 50–60 metrów.

REKLAMA

Pierwszy prototyp turbiny SeaTwirl, o mocy 30 kW, został zainstalowany na morzu już w 2015 roku. Wdrażany teraz model S2x to pełnoskalowa jednostka o mocy zainstalowanej 1 MW, która będzie produkowana i testowana we współpracy z Westcon Yards.

Szwedzka spółka zaprojektowała turbinę wiatrową o osi pionowej, której wieża połączona jest ze specjalną konstrukcją podmorską, składającą się z elementu pływającego i stępki. Wykorzystanie stępki i przeciwnego momentu skręcającego ma stabilizować konstrukcję, dzięki czemu turbina wiatrowa, wieża i część podmorska obracają się pod wpływem wiatru jako jedna całość.

Pod turbiną wiatrową, a nad powierzchnią wody znajduje się zamknięta i statyczna obudowa generatora, która się nie obraca. Obudowa generatora i turbina są zakotwiczone bezpiecznie na dnie morskim za pomocą kilku trakcyjnych lin cumowniczych.

Jak podaje SeaTwirl, dzięki pływającej podmorskiej konstrukcji turbiny, która wykorzystuje siłę wyporu wody, minimalizowane jest obciążenie łożysk wewnątrz obudowy generatora. Ma to być unikatowe rozwiązanie szwedzkiej firmy. 

Pierwszy prototyp turbiny SeaTwirl, o mocy 30 kW, został zainstalowany na morzu już w 2015 roku. Wdrażany teraz model S2x to pełnoskalowa jednostka o mocy zainstalowanej 1 MW, która będzie produkowana i testowana we współpracy z Westcon Yards.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.