Łódzka fabryka dostarczy transformator na farmę wiatrową Iberdroli

Łódzka fabryka dostarczy transformator na farmę wiatrową Iberdroli
fot. Iberdrola

Polski producent transformatorów z siedzibą w Łodzi będzie dostawcą nowego transformatora 30/110 kV na farmę wiatrową Korytnica II. Właścicielem projektu jest hiszpańska Iberdrola.

Wizyta zespołu Iberdroli w łódzkiej fabryce była związana z produkcją transformatora o mocy 30/110 kV, 63 MVA, który ma obsługiwać lądową farmę wiatrową Korytnica II.

Wybór polskiego producenta jest elementem strategii Iberdroli, która angażuje się w rozwój lokalnych łańcuchów dostaw w krajach, w których prowadzi działalność. Dzięki temu z jednej strony wspiera tworzenie bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, z drugiej zaś zyskuje zdolność do elastycznego zaspokajania podaży i popytu w szczytowych okresach. 

REKLAMA

Współpraca z lokalnymi dostawcami nie tylko wykorzystuje lokalne talenty i umiejętności w celu zbudowania silnych, zrównoważonych, lokalnych łańcuchów dostaw, ale także wpływa korzystnie na dobrobyt gospodarczy i socjalny społeczności, którym pomagamy – powiedział Alejandro Rodríguez, Country Manager Iberdrola Renewables (Onshore) w Polsce.

Farma wiatrowa Korytnica II

Budowa elektrowni wiatrowej Korytnica II o mocy 50,5 MW rozpoczęła się w czerwcu 2022 roku. Odpowiada za to firma CJR Polska, dostawca usług inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych (EPC). Instalacja ma być oddana do użytku w przyszłym roku. 

REKLAMA

Odpowiadająca za dostawę transformatora na farmę Korytnica II firma ZREW wchodzi w skład grupy R&S, która jest dostawcą produktów infrastruktury elektrycznej na całym świecie. ZREW zajmuje się produkcją transformatorów olejowych dla elektrowni, elektrociepłowni, farm wiatrowych, sieci dystrybucyjnych, a także dla przemysłu.

– ZREW jest dla nas silnym i niezawodnym partnerem. Liczymy, że nasza współpraca przedłuży się o pracę przy kolejnych projektach – podkreślał Alejandro Rodríguez.

Dostarczony przez łódzką firmę transformator o mocy 30/110 kV, 63 MVA, zostanie zainstalowany na potrzeby rozbudowy istniejącej stacji transformatorowej 30/110 kV, do której będzie podłączona farma wiatrowa.

Iberdrola ostatnio rozszerza swoją działalność w naszym kraju. Obecnie eksploatuje lądowe farmy wiatrowe Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW), a do 2023 roku planuje zwiększyć swoje moce OZE w Polsce do 261 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.