EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Wielkopolsce

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Wielkopolsce
Joaquim Barbosa. Fot. EDPR

W Budzyniu ruszyła farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW. Na obiekt składa się 35 turbin wiatrowych, które mają wytwarzać energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb ponad 85 tys. gospodarstw domowych.

Wczoraj (20 października) oficjalne uruchomiona została farma wiatrowa w Budzyniu, w województwie wielkopolskim. Inwestycja należy do EDP Renewables (EDPR).

Instalacja wiatrowa obejmuje 35 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Jak podaje EDPR, działanie farmy pozwoli uniknąć emisji około 215 tys. ton CO2 rocznie.

REKLAMA

Rozwój lokalny

Nowa inwestycja EDPR ma potwierdzać zaangażowanie spółki w rozwój lokalnej gospodarki. Farma wiatrowa w Budzyniu przyczyniła się do powstania nowych miejsc pracy.

Farma wiatrowa Budzyń stanowi istotny krok dla EDPR w wymiarze lokalnym i krajowym. Dzięki niej do sieci popłynie energia z odnawialnych źródeł, co jest ważne w tak niespokojnym momencie na polskim rynku energii – mówił podczas otwarcia farmy wiatrowej Joaquim Barbosa, dyrektor generalny EDPR Polska.

Ponadto nasza farma wiatrowa przyczyni się do obniżenia cen energii, stworzy nowe miejsca pracy, przyczyni się do rozwoju infrastruktury oraz zaowocuje przychodami z podatków dla lokalnych władz i społeczności. EDPR z dumą wspiera rozwój energetycznej niezależności Polski i będzie stale działała na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie – zadeklarował Barbosa.

REKLAMA

Etapy budowy

Budowa farmy wiatrowej Budzyń odbywała się w czterech etapach. Pierwsze 40 MW mocy zainstalowanej przyłączono do sieci w tym roku pod koniec kwietnia, kolejne 20 MW – pod koniec sierpnia, natomiast pozostałe 4 MW i 6 MW zostaną przyłączone pod koniec października.

Farma wiatrowa Budzyń (70 MW) jest trzecią inwestycją EDPR w województwie wielkopolskim – wcześniejsze to farmy wiatrowe Margonin (120 MW) i Pawłowo-Gołańcz (80 MW).

Od wejścia na polski rynek w 2008 roku EDPR zbudowało na terenie całego kraju obiekty OZE o łącznej mocy zainstalowanej 800 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.