Energia z farmy wiatrowej na Bałtyku zasili fabryki Mercedes-Benz

Energia z farmy wiatrowej na Bałtyku zasili fabryki Mercedes-Benz
fot. Cédric Streit/Unsplash

Mercedes-Benz podpisał umowę na dostawy energii elektrycznej z farmy wiatrowej zlokalizowanej w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Energia ma być dostarczana od 2027 roku.

Jak podała Agencja Reutera, w zeszłym tygodniu rzecznik Mercedes-Benz poinformował o zawarciu przez koncern samochodowy wstępnej umowy z dostawcą morskiej energii wiatrowej z Bałtyku. Nazwy firmy nie ujawniono, wiadomo natomiast, że wolumen energii przewidziany w umowie zaspokajać ma 25 proc. zapotrzebowania na energię zakładów Mercedesa w Niemczech.

Zielone zobowiązania Mercedesa

REKLAMA

Mercedes zapowiadał, że chce pokrywać 70 proc. swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. W kwietniu br. poinformował, że od 2022 roku cały zasób energii potrzebny do prowadzenia działalności w Niemczech pokrywa ze źródeł odnawialnych – na podstawie umów zakupu energii zawartych z firmami Statkraft i Enovos.

Ponadto na początku września br. producent samochodów przekazał informację o planach budowy własnej farmy wiatrowej w Dolnej Saksonii. Instalacja ma osiągnąć moc 100 MW, co pokryje ponad 15 proc. rocznego zapotrzebowania firmy w Niemczech. Według planów budowa farmy zakończy się do 2025 roku. Koncern ma także wraz z lokalnymi władzami analizować możliwość umieszczenia paneli słonecznych na 800 hektarach powierzchni należącego do producenta toru testowego w Papenburg.

Producenci samochodów stawiają na OZE

REKLAMA

W sierpniu br. także Ford Motor Company podpisał umowę na gigantyczne dostawy energii ze źródeł odnawialnych. Na podstawie kontraktu przedsiębiorstwo energetyczne DTE Energy będzie dostarczało firmie energię z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 650 MW.

Podpisana przez Forda umowa była największym jak dotąd kontraktem PPA na rynku amerykańskim na dostawy zielonej energii przez przedsiębiorstwo użyteczności publicznej. DTE Energy jest grupą energetyczną z siedzibą w Detroit, która obsługuje 2,3 mln klientów w południowo-wschodnim Michigan.

Ford założył, że do 2025 roku każdy pojazd wyprodukowany przez koncern w Michigan powstanie przy 100-proc. udziale energii z OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.