Polenergia uruchomiła farmę wiatrową na Dolnym Śląsku

Polenergia uruchomiła farmę wiatrową na Dolnym Śląsku
fot. Polenergia

Uruchomiona przez polską grupę energetyczną farma wiatrowa Kostomłoty ma moc 27 MW. Jest to dziesiąta lądowa elektrownia wiatrowa w portfelu OZE Polenergii. Wytwarzać ma 87 GWh energii elektrycznej rocznie.

Na farmie wiatrowej Kostomłoty wykorzystano dziewięć turbin Vestas V136 o mocy 3 MW każda. Gondola zamontowana jest na wysokości 122 m, a średnica łopat wiatraka wynosi 136 m. Vestas świadczy także usługi serwisu technicznego instalacji.

Wykonawcą robót budowlanych była spółka Onde, należąca do grupy Erbud. Budowę monitorowali specjaliści z Bio Ekspert, którzy odpowiadali za nadzór przyrodniczy. Usługę inżyniera kontraktu świadczyła firma Bilfinger Tebodin Polska.

REKLAMA

Ponad 350 MW mocy

Jak szacuje Polenergia, roczna produkcja energii z instalacji w Kostomłotach wyniesie 87 GWh, co odpowiadać będzie zapotrzebowaniu  43,5 tys. gospodarstw domowych i zapobiegnie emisji 75 tys. ton CO2 w skali roku. To oznacza, że wszyscy mieszkańcy gminy Kostomłoty oraz sąsiednich gmin powiatu średzkiego (Malczyce, Miękinia, Udanin, Środa Śląska) mogliby być w całości zasilani czystą energią z wiatru.

Wraz z uruchomieniem farmy wiatrowej Kostomłoty łączna moc aktywnych inwestycji OZE Polenergii wzrosła do 351 MW.

Konsekwencja w działaniu, determinacja i sprawna realizacja projektów stawiają Polenergię w gronie liderów aktywnie wspierających transformację polskiego rynku energetycznego. Jeszcze przed rokiem nasze aktywne zielone inwestycje miały moc 249 MW. Teraz mamy już 351 MW, co oznacza wzrost mocy wytwórczych o 41 proc. – powiedział Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy uruchomiliśmy farmę wiatrową w Szymankowie, zespoły farm fotowoltaicznych w Sulechowie i Buku oraz instalację słoneczną w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Teraz dokładamy do tego inwestycję w Kostomłotach, a niebawem uruchomimy farmę wiatrową Dębsk i dołożymy kolejne 121 MW zielonych mocy wytwórczych – wymienia Michał Michalski.

REKLAMA

Wsparcie na poziomie lokalnym

Polenergia zaznacza, że sprawna realizacja inwestycji w Kostomłotach była zasługą między innymi dobrej współpracy z lokalnym samorządem. Po uchwaleniu w 2011 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego projekt farmy wiatrowej w 2013 roku przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko.

Ostatecznie spółka uzyskała pozwolenie na budowę w 2016 i 2017 roku. Budowę rozpoczęła w kwietniu 2021 roku i zakończyła w październiku 2022 roku. Wtedy też uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.

Dobra współpraca jest jak wiatrak, który napędzany żywiołem i siłą własnego mechanizmu kręci się i generuje sukces. W dobrej współpracy ważne jest zaangażowanie i konsekwencja. Razem można zrobić tak wiele, w pojedynkę nie osiągniemy za dużo – podkreśliła Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty.

Polenergia realizuje na terenie farmy wiatrowej Kostomłoty Program Ochrony Błotniaka Łąkowego.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.