Tauron zainstalował ponad 400 MW w 200 turbinach wiatrowych

Tauron zainstalował ponad 400 MW w 200 turbinach wiatrowych
fot. Tauron

Wraz z zakończeniem budowy farmy wiatrowej Majewo spółka Tauron ogłosiła, że jej portfel projektów wiatrowych obejmuje 200 turbin, pracujących na 11 farmach. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 416 MW.

Nowa farma wiatrowa Taurona – Majewo – zlokalizowana jest w gminie Milejewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Składa się z trzech turbin o mocy 2 MW każda. Według szacunków produkować będzie rocznie 17,3 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu 5 tys. gospodarstw domowych.

– Turbulencje gospodarcze będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę i pandemii koronawirusa nie zatrzymały transformacji Grupy Tauron. W najbliższych dwóch latach przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieć dystrybucyjną  mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

REKLAMA

Inwestycje w projekty wiatrowe

Tauron dysponuje dziś 11 farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń i Gołdap. Energię elektryczną wytwarza w nich 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

REKLAMA

W czerwcu tego roku spółka kupiła projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje moce OZE o prawie 60 MW. Zgodnie z założeniami budowa farmy potrwa do końca 2024 roku.

Na początku października Tauron ogłosił także realizację inwestycji w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Łączna moc instalacji wyniesie 20 MW. Farma ma zacząć wytwarzać energię na początku 2025 roku. Składać się będzie z dziewięciu turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

– W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić około 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy – deklaruje prezes Taurona.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.