Tauron kupił projekt farmy wiatrowej na Śląsku

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej na Śląsku
fot. Tauron

To będzie pierwsza farma wiatrowa Taurona w województwie śląskim. Instalacja powstanie w okolicach Raciborza. Ma zacząć wytwarzać energię w pierwszej połowie 2024 roku.

Łączna moc farmy wiatrowej, której projekt nabył Tauron, wyniesie 33 MW. Instalacja będzie się składać z 15 turbin, każda o mocy 2,2 MW. Spółka planuje rozpocząć budowę jeszcze w tym roku – będzie to 12. farma wiatrowa Taurona rozpoczęta w 2022 roku. Produkcja energii ma ruszyć w połowie 2024 roku i jak wylicza operator, pokryje ona zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.

– W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona. Oddajemy do użytku realizowane w ostatnich latach inwestycje i rozpoczynamy budowę kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

REKLAMA

Prezes Taurona wylicza, że spółka do 2025 roku chce dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a do 2030 roku – 3700 MW. Ma to stanowić około 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Spółka do rozwoju projektów OZE

REKLAMA

Inwestycję na Śląsku realizuje spółka Tauron Zielona Energia, która w Grupie Tauron odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów oraz nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

– To już piąta farma wiatrowa budowana przez Tauron Zielona Energia. Jako spółka deweloperska czekamy w dalszym ciągu na liberalizację ustawy 10H, bez czego dalsza realizacja Zielonego Zwrotu Taurona będzie utrudniona. Kontrolowany rozwój energetyki wiatrowej może być odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i wzmacnianie niezależności energetycznej Polski – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia.

W tej chwili Tauron dysponuje 11 farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Łącznie działa na nich 200 turbin wiatrowych o mocy 416 MW.

W czerwcu br. spółka kupiła projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim, o mocy 60 MW (budowa ma potrwać do końca 2024 roku), a na początku października ogłosiła realizację inwestycji wiatrowej  w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim (moc 20 MW, produkcja energii ma ruszyć na początku 2025 roku).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.