Morska farma wiatrowa Vattenfall w Finlandii wyprodukuje 5 TWh energii

Morska farma wiatrowa Vattenfall w Finlandii wyprodukuje 5 TWh energii
fot. Vattenfall

To będzie pierwsza duża morska farma wiatrowa w Finlandii. Wybuduje ją szwedzki koncern Vattenfall wspólnie z fińskim przedsiębiorstwem państwowym Metsähallitus w ramach spółki joint venture.

Farma wiatrowa zlokalizowana będzie w Korsnäs u zachodnich wybrzeży Finlandii. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 1,3 GW, a potencjalna roczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na 5 TWh.

Fińskie przedsiębiorstwo Metsähallitus, które zarządza jedną trzecią lądowych i wodnych obszarów Finlandii, wybrało Vattenfall w przetargu na budowę morskiej farmy wiatrowej.

REKLAMA

Vattenfall jest wiodącym deweloperem morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani do rozwoju pierwszej w Finlandii morskiej farmy wiatrowej na dużą skalę. Cieszymy się, że możemy wnieść nasze szerokie doświadczenie do projektu Korsnäs, wspierając Finlandię w osiągnięciu ich ambitnych celów klimatycznych – skomentowała Helene Biström, Head of Business Area Wind w Vattenfall.

Dzięki temu projektowi Vattenfall rozszerza swoją rolę w Finlandii: od jednego z największych sprzedawców energii elektrycznej do znaczącego producenta energii odnawialnej – dodała Elina Kivioja, CEO w Vattenfall Oy.

Miliardy euro inwestycji

REKLAMA

Inwestycja w Korsnäs ma zostać oddana do użytku po roku 2030. Po pełnym uruchomieniu poziom generacji morskiej farmy wiatrowej odpowiadać ma rocznemu zużyciu ponad 2 mln mieszkań w Finlandii. 

Szacowana wartość inwestycji wynosi 2–3 mld euro.

Finlandia postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2035 roku.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa z Vattenfall, który oprócz konkurencyjnych warunków handlowych przedstawił silne doświadczenie w zakresie dużych projektów morskich elektrowni wiatrowych wraz ze zrównoważonymi praktykami biznesowymi. Jesteśmy przekonani, że ten projekt przyniesie korzyści mieszkańcom Korsnäs, strefie ekonomicznej wokół Vaasa, jak również Finlandii – powiedział Juha S. Niemelä, dyrektor generalny Metsähallitus.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.