Hiszpanie zbudowali farmę wiatrową na Mazowszu

Hiszpanie zbudowali farmę wiatrową na Mazowszu
Iberdrola

Hiszpańska grupa Iberdrola, będąca jednym z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, uruchamia produkcję energii na farmie wiatrowej Korytnica II. Pierwszy eksport energii odbył się 20 grudnia, czyli dwa tygodnie przed planowanym terminem.

Farma wiatrowa Korytnica II jest zlokalizowana w Węgrowie w województwie mazowieckim, w odległości 80 km od Warszawy.

Uruchomiona przez Hiszpanów farma wiatrowa składa się z 14 turbin wiatrowych Vestas V126 o wysokości piasty 132 metry i mocy jednostkowej 3,6 MW. Daje to łączną moc 50,4 MW.

REKLAMA

Na początku listopada 2022 roku część Korytnicy II w stacji Pniewnik została zasilona. Dzięki pracy zespołu Iberdroli pierwszy eksport energii odbył się 20 grudnia – dwa tygodnie przed planowanym terminem.

Iberdrola podkreśla, że na etapie robót budowlanych w projekcie Korytnica II firma pokonała wiele trudności, dzięki czemu udało się zmniejszyć ślad węglowy inwestycji. Poprawiono między innymi warunki gruntowe w niektórych fundamentach oraz utwardzono drogi dojazdowe za pomocą cementu ziemnego, aby uniknąć transportu brakującego żwiru z oddalonych o setki kilometrów miejsc. Ponieważ przewód średniego napięcia musiał przechodzić przez kilka miejsc, około 70 proc. otworów zostało wykonanych metodą wiercenia kierunkowego.

Umowa PPA

Energia z Korytnicy II będzie sprzedawana w ramach umowy o zakup energii elektrycznej (PPA) norweskiemu Statkraftowi. Została ona wsparta kontraktem różnicowym uzyskanym w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu 2021 roku.

REKLAMA

Całkowite uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II zaplanowane na pierwszy kwartał 2023 roku.

Projekt Korytnica II zwiększa portfel farm wiatrowych Iberdroli w Polsce do 163 MW. Hiszpańska firma posiada już w naszym kraju farmę wiatrową Zopowy (30 MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnicę I (82,5 MW).

Prawie 40 GW mocy w OZE

Grupa Iberdrola ponad dwie dekady temu postawiła na energię odnawialną jako na podstawowy filar swojej działalności. Zbudowała na nim niezawodny i konkurencyjny model biznesowy. Dzięki tej wizji firma jest dziś liderem w dziedzinie energii odnawialnej, z ponad 39 GW mocy zainstalowanej w OZE na całym świecie, na co składa się między innymi 15 tys. elektrowni wiatrowych.

Hiszpańska grupa energetyczna ogłosiła globalne inwestycje w energię odnawialną na poziomie 17 mld euro do 2025 roku, z czego 24 proc. zostanie przeznaczone dla krajów Unii Europejskiej, z wyłączeniem Hiszpanii. Z tej sumy ponad 4,2 mld euro zostanie przeznaczone na projekty związane z lądową energią wiatrową. 

Iberdrola zakłada, że w najbliższych latach zwiększy swoją zainstalowaną moc odnawialną o 12,1 GW, osiągając 52 GW w 2025 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.