Siemens Gamesa dostarczy turbiny na największą morską farmę wiatrową w Danii

Siemens Gamesa dostarczy turbiny na największą morską farmę wiatrową w Danii
fot. Siemens Gamesa

Koncern RWE budujący morską farmę wiatrową Thor o mocy 1 GW wybrał firmę Siemens Gamesa jako dostawcę turbin. Prace instalacyjne w porcie Esbjerg mają być prowadzone od 2026 roku.

Projekt Thor będzie największą jak dotąd morską farmą wiatrową w Danii. Powstanie na duńskim Morzu Północnym, około 22 km od Thorsminde na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Jego moc zainstalowana osiągnąć ma 1 GW.

Inwestycję realizuje niemiecki koncern RWE, który w zeszłym tygodniu podpisał umowę z Siemens Gamesa na dostarczenie turbin wiatrowych dla projektu. Umowa obejmuje dostawy 72 flagowych turbin SG 14-236 DD oraz ich serwisowanie.

REKLAMA

Instalacja turbin wiatrowych na morzu ma się rozpocząć w 2026 roku. Prace instalacyjne prowadzone będą w porcie Esbjerg. RWE i Siemens Gamesa deklarują zaangażowanie lokalnych pracowników na etapie budowy i uruchomienia projektu.

Dzięki projektowi Thor znacząco przyczynimy się do realizacji ambitnych celów klimatycznych Danii. Aby wykonać ten projekt, będziemy polegać na naszym ponad 20-letnim doświadczeniu w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz na doświadczonych dostawcach, takich jak Siemens Gamesa, którzy są zaangażowani we współpracę z duńskimi firmami z łańcucha dostaw i lokalną siłą roboczą. Jako RWE chcemy być jedną z kluczowych sił napędowych morskiej energetyki wiatrowej w Danii – powiedział Sven Utermohlen, prezes RWE Offshore Wind.

Rekordy prototypowej turbiny

Podpisanie umowy odbyło się w duńskim narodowym centrum testowym energetyki wiatrowej w Osterild. W tym miejscu pod koniec 2021 roku rozpoczął pracę prototyp największej wówczas (wśród już zainstalowanych turbin) elektrowni wiatrowej na świecie – turbiny Siemens Gamesa o mocy 14 MW.

REKLAMA

W listopadzie 2022 roku turbina ta osiągnęła rekord produkcji – w ciągu dobry wytworzyła 359 MWh energii elektrycznej. Siemens Gamesa podawał wówczas, żejest to wolumen odpowiadający zużyciu energii przez samochód elektryczny na dystansie 1,8 mln kilometrów.

Turbina dla projektu Thor

Zamówiona teraz przez RWE turbina wiatrowa Siemens Gamesa to model SG 14-236 DD. Charakteryzuje się on mocą prawie 15 MW i wirnikiem o średnicy 236 metrów, dzięki czemu powierzchnia zagarniania sięga 43 500 m2. W turbinie zastosowano opatentowane przez Siemens Gamesa łopaty IntegralBlades, z których każda mierzy 115 metrów długości.

Jesteśmy podekscytowani możliwością ponownej współpracy z RWE i czujemy się szczególnie wyróżnieni podpisaniem umowy jako preferowany dostawca dla projektu Thor. Nasze partnerstwo obejmuje już 12 projektów morskich elektrowni wiatrowych w fazie eksploatacji i rozwoju, o łącznej mocy ponad 5,1 GW w kilku krajach – komentował podpisanie kontraktu Marc Becker, prezes zarządu Siemens Gamesa w dziale Offshore.

RWE zamierza utworzyć bazę serwisową w porcie Thorsminde i przyczynić się w ten sposób do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczności. W bazie powstać ma do 60 stałych miejsc pracy dla techników, inżynierów, pracowników żeglugi i załogi statków serwisowych. RWE planuje obsługiwać farmę wiatrową Thor z portu Thorsminde przez co najmniej 30 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.