BGK udzielił spółce Budimeksu 45 mln kredytu na budowę farmy wiatrowej

BGK udzielił spółce Budimeksu 45 mln kredytu na budowę farmy wiatrowej
BGK

Magnolia Energy, spółka celowa Budimeksu powołana do realizacji projektu budowy farmy wiatrowej składającej się z dwóch turbin o łącznej mocy do 7 MW, pozyskała finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w formule project finance. To kolejny etap rozwoju inwestycji grupy Budimex w odnawialne źródła energii. 

Inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna. Kredyt umożliwi sfinansowanie budowy i montażu dwóch turbin wiatrowych oraz budowy przyłącza energetycznego. Umowa kredytu o wartości 45,3 mln zł, który będzie spłacany przez projekt w kolejnych 15 latach działalności farmy, została zawarta w piątek (26 stycznia) .

Finansowanie jest oparte na długoterminowej umowie zakupu energii elektrycznej (PPA).

REKLAMA

Budimex inwestuje w OZE

Budimex współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na co dzień w naszym podstawowym biznesie i cieszymy się, że możemy tę współpracę rozciągnąć na obszar OZE – mówi Zbigniew Kamecki, dyrektor biura zarządzania finansami spółki Budimex.

W 2021 ‎roku postanowiliśmy wykorzystać nasze możliwości inwestycyjne i poszukać projektów ‎odnawialnych na skalę użytkową. Na początku 2022 roku nabyliśmy pierwszy projekt ‎wiatrowy RTB (Ready-To-Build) na lądzie o nazwie Magnolia w Wielkopolsce. Do końca 2022 roku ‎powiększyliśmy nasze portfolio o kolejny projekt: farmę fotowoltaiczną – wyjaśnia Adam Skwarski, dyrektor inwestycji i rozwoju spółki Budimex i jednocześnie członek zarządu Magnolia Energy.

Budimex rozpoczął inwestycje w OZE w 2022 roku – jako jeden z elementów dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, obok rynków zagranicznych i elektromobilności.

REKLAMA

Jak przyznaje Skwarski, głównym celem w tym roku jest zakończenie budowy Magnolii (w pierwszym ‎półroczu tego roku) oraz zrealizowanie drugiego projektu – farmy fotowoltaicznej – do końca roku. 

BGK wspiera finansowanie

Finansowanie energetyki wiatrowej wpisuje się w strategię BGK opracowaną na lata 2021–2025. Jednym z jej elementów jest wspieranie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki. Bank realizuje to działanie m.in. poprzez udzielanie finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii. Wytwarzanie energii w oparciu o źródła zero- i niskoemisyjne jest także jednym z celów programu Bezpieczeństwo strategiczne w BGK. Zaangażowanie banku w kwestie zrównoważonego rozwoju zostało ostatnio docenione przez agencję Sustainable Fitch, która w swoim ratingu ESG przyznała BGK ocenę „2” (w skali 1–5, gdzie „1” oznacza ocenę najlepszą).

– Rozwój lądowej energetyki wiatrowej oznacza przyspieszenie polskiej transformacji energetycznej i szereg korzyści dla gospodarki – wzrost PKB, dodatkowe wpływy do samorządów, rozwój łańcuchów dostaw czy nowe miejsca pracy. Finansowanie takich projektów wpisuje się w misję BGK, jaką jest wspieranie zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju Polski – mówi Dariusz Szwed, członek zarządu BGK. – Zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju poprzez budowę zeroemisyjnych źródeł energii, m.in. w technologii wiatrowej, jest bardzo istotne. Naszą rolą jako polskiego banku rozwoju jest wsparcie finansowania polskich firm, dzięki czemu wzrośnie udział OZE w miksie energetycznym naszego kraju – dodaje ekspert. 

W ubiegłym roku farmy wiatrowe odpowiadały za 13 proc. łącznej mocy zainstalowanej w całym krajowym systemie elektroenergetycznym, a biorąc pod uwagę tylko odnawialne źródła energii, było to 36 proc. Energia elektryczna generowana w nowoczesnych turbinach wiatrowych charakteryzuje się najniższym jednostkowym kosztem generacji (LCOE).

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.