Niemcy planują kolejne 7 GW w offshore. Ogłosili przetargi

Niemcy planują kolejne 7 GW w offshore. Ogłosili przetargi
fot. EON

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentururuchomiła postępowanie przetargowe obejmujące obszary pod inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. Zainteresowani inwestorzy mogą się starać o pozwolenie na realizację projektów w czterech strefach.

Szacowana łączna moc zainstalowana morskich farm wiatrowych, które mają powstać na nowych obszarach udostępnionych w ramach przetargu, osiągnie 7 GW. Trzy strefy wyznaczone zostały na Morzu Północnym (po 2 GW każdy) – około 120 km na północny zachód od wyspy Helgoland. Jeden obszar znajduje się na Morzu Bałtyckim (1 GW) – około 25 km od wyspy Rugia.

Uruchomienie farm wiatrowych planowane jest na rok 2030.

REKLAMA

Przetargi są ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia celu ekspansji na morzu wynoszącego 30 GW do 2030 roku – powiedział Klaus Müller, prezes Federalnej Agencji Sieci.  

Jak zaznacza agencja, aby osiągnąć cel 30 GW w offshore, do przetargu wystawione zostały również obszary, dla których wybrani oferenci muszą przeprowadzić wstępne badania, np. środowiska morskiego, warunków dna morskiego oraz warunków wiatrowych i oceanograficznych. Nie zostały one wcześniej przeprowadzone przez instytucje centralne.

Kryterium wyboru

REKLAMA

Zamówienia mają być udzielone oferentom, którzy zgłoszą najmniejsze zapotrzebowanie na dofinansowanie budowy farmy wiatrowej na danym terenie i wsparcie sprzedaży energii. W przypadku kilku takich wnioskodawców o przyznaniu zamówienia zdecyduje po raz pierwszy tzw. licytacja dynamiczna – kontrakt otrzyma oferent, który zapłaci najwięcej. Według informacji agencji 90 proc. wpływów z licytacji dynamicznej ma być przeznaczone na obniżenie kosztów energii elektrycznej, po 5 proc. – na ochronę mórz i promocję ekologicznego rybołówstwa.

Oferty będą przyjmowane do 1 czerwca 2023 roku.

Oprócz uruchomionych już przetargów Federalna Agencja Sieci zamierza do 1 marca 2023 roku ogłosić kolejne strefy dla morskiej energetyki wiatrowej. Będą to obszary przebadane przez Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną, o łącznej mocy 1,8 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.