REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy gracz na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej

Nowy gracz na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej
fot. Ian Van Landuyt/Unsplash

Renewable Power Capital (RPC) ogłosił wejście na polski rynek. Spółka nawiązała współpracę z działającą w naszym kraju firmą Tundra Advisory, aby rozwijać projekty lądowej energetyki wiatrowej w Polsce o łącznej mocy do 1 GW.

Spółka joint venture założona przez Renewable Power Capital i Tundrę Advisory zidentyfikowała już potencjalne lokalizacje dla ponad 500 MW w farmach wiatrowych na lądzie. Celem wspólnych projektów jest zainstalowanie do 1 GW mocy w całym kraju.

Osiągnięcie założonych celów wymaga jednak, jak podkreśla Tundra, stabilnych przepisów umożliwiających rozwój farm wiatrowych w Polsce. Spółka liczy, że uda się jednak wprowadzić 500-metrową minimalną odległość turbiny od budynków. Za równie ważne uważa inwestycje w sieci energetyczne i jasne zasady dotyczące instalacji typu cable pooling. Zwiększyłyby one szanse na przyłączenie instalacji OZE do sieci i zmniejszyły liczbę odmów wydania warunków przyłączenia przez operatorów.

REKLAMA

Doświadczenie na polskim rynku

Jak informuje Tundra, firma wnosi do spółki swoje 15-letnie doświadczenie w Polsce. Należy ona do Taiga Mistral, spółki z siedzibą w Madrycie. Z kolei Renewable Power Capital zapewni elastyczne źródło długoterminowego finansowania inwestycji.

Cieszymy się z zawarcia silnego partnerstwa strategicznego z międzynarodowym i renomowanym inwestorem, jakim jest RPC. Spółka joint venture zmaksymalizuje możliwości obu stron, pozwalając nam na realizację naszych ambicji, aby stać się wiodącym deweloperem energii wiatrowej w Polsce – skomentował Jaime Blas, prezes zarządu Tundry i Taiga.

Tundra zrealizowała dotychczas trzy farmy wiatrowe w północnej Polsce o łącznej mocy około 90 MW. W 2021 roku kupiła je Grupa Orlen. Obecnie Tundra wciąż komercyjnie zarządza tymi farmami. Ponadto spółka od dwóch lat rozwija projekty fotowoltaiczne i magazyny energii.

Wykorzystać polski potencjał

Zawarta umowa ta jest pierwszą transakcją RPC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Europejski rynek energetyczny przechodzi znaczące zmiany, a źródła odnawialne będą odgrywać coraz większą rolę. Celem Renewable Power Capital jest uczestniczenie w tym rozdaniu. Polska ma potencjał, aby być jednym z największych rynków lądowej energetyki wiatrowej w Europie – powiedział Mariano Berges, dyrektor handlowy i techniczny w RPC.

Według założeń polskiego rządu do 2030 roku ze źródeł odnawialnych ma pochodzić około 25 GW mocy wytwórczych energii elektrycznej (podwojenie w stosunku do poziomu z 2020 roku).

Inwestycje w Polsce uzupełnią portfel elektrowni wiatrowych RPC, znajdujących się w Finlandii i Szwecji. Ponadto RPC ma w swoim portfolio 3 GW zainstalowane w farmach fotowoltaicznych w Hiszpanii i 1 GW w magazynach energii w Wielkiej Brytanii.

Spółka Renewable Power Capital powstała w 2020 roku jako paneuropejska platforma inwestycyjna w zakresie energii odnawialnej. Wspierana jest przez CPP Investments. Zarejestrowana została w Wielkiej Brytanii, z siedzibą w Londynie. Inwestuje w rozwój, budowę i długoterminową własność projektów związanych z energią słoneczną, wiatrem na lądzie i magazynami energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA