Lafarge Polska kupi energię z farm wiatrowych

Lafarge Polska kupi energię z farm wiatrowych
Windfarm Polska II. Fot. Stadtwerke Munchen

Lafarge podpisał umowę na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych, która zaspokoi 20 proc. zużycia firmy w Polsce. W celu zwiększenia zaopatrzenia w zieloną energię Lafarge zbuduje też w naszym kraju dużą farmę fotowoltaiczną.

Umowa typu virtual PPA podpisana przez Lafarge i spółkę obrotu RWE Supply & Trading została zawarta na 10 lat i zacznie obowiązywać już w tym roku. Kontrakt zapewni dostawy zielonej energii, na którą zostaną wystawione gwarancje pochodzenia.

Lafarge podkreśla, że model, w którym prowadzony będzie zakup energii, pozwala na zakontraktowanie konkretnego udziału energii z określonego źródła. Ma to oznaczać faktyczne wykorzystanie zielonej energii, a nie typowy zakup gwarancji pochodzenia.

REKLAMA

Umowa gwarantuje uzyskanie zielonej energii z farm wiatrowych zlokalizowanych w Starym Dzierzgoniu i Mikołajkach, w pobliżu Gdańska.

Umowa z RWE Supply & Trading to kolejny krok w realizacji celu Lafarge w Polsce, jakim jest pozyskanie 100 proc. zielonej energii do 2030 roku.

REKLAMA

– W przypadku odbiorców przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże, budowa własnych zielonych mocy wytwórczych przy zakładach nie zawsze jest możliwa. Umowa typu PPA daje możliwość pozyskania tej energii bez bezpośredniego dostępu do jej źródła. Daje to znaczną wygodę, a jednocześnie przybliża nas do realizacji celów strategii zrównoważonego rozwoju mówi Dawid Robak, dyrektor finansowy i zakupów w Lafarge Polska.

W planach farma fotowoltaiczna

Wcześniej Lafarge ogłosił powstanie farmy fotowoltaicznej o mocy 41 MW na terenie starej cementowni w Wierzbicy. Instalacja zaspokoi do 10 proc. zapotrzebowania na energię dla produkcji cementu. Lafarge informuje, że jest także na zaawansowanym etapie montowania paneli fotowoltaicznych na budynkach biurowych przy zakładach. Strategia firmy zakłada, że wszystkie takie obiekty będą korzystać z energii słonecznej.

Lafarge pracuje również nad zasilaniem w zieloną energię węzłów betonowych, żeby do 2030 roku uzyskać 100 proc. energii ze źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych do zasilania wszystkich swoich zakładów.

– Duże zainteresowanie takimi umowami na zakup zielonej energii pokazuje, jak ważna stała się dla branży energia bezemisyjna. Popyt mocno wzrasta, dlatego przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek kolejnych dostaw zielonej energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są obecnie w fazie rozwoju – mówi Olaf Lubenow, Head of Customer Solutions & Origination EU w RWE Supply & Trading.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.