REKLAMA
 
REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe bezpośrednio zasilą platformy wiertnicze

Morskie farmy wiatrowe bezpośrednio zasilą platformy wiertnicze
Lokalizacje wybranych morskich farm wiatrowych. Źródło: Crown Estate Scotland

Szkocki rząd zatwierdził 13 projektów morskich farm wiatrowych w ramach kolejnej rundy dzierżawy dna morskiego. Mają one powstać na Morzu Północnym i w okolicach Szetlandów. Deweloperzy przekażą do budżetu Szkocji kwotę 262 mln funtów.

Zatwierdzone przez rząd Szkocji morskie projekty wiatrowe mają osiągnąć łączną moc prawie 5,5 GW. To wystarczyłoby do zasilenia ponad 3 mln gospodarstw domowych. Większość generowanej energii ma być jednak wykorzystywana do zasilania platform naftowych i gazowych.

Pierwsza taka aukcja

Ta runda dzierżawy nazwana została Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG). Jak podaje Crown Estate Scotland, państwowa spółka odpowiedzialna za dzierżawę dna morskiego, jest to pierwsza na świecie runda leasingu, której celem jest umożliwienie bezpośredniego zasilania morskich platform naftowych i gazowych ze zlokalizowanych na morzu instalacji wiatrowych. Ma się to przyczynić do dekarbonizacji działań prowadzonych na Morzu Północnym.

REKLAMA

Organizator przetargu, Crown Estate Scotland, wybrał 13 ofert spośród 19 złożonych. Wśród zwycięzców jest osiem projektów, które przyczynią się do zmniejszenia emisji sektora ropy i gazu poprzez dostarczanie energii elektrycznej z OZE bezpośrednio do infrastruktury naftowo-gazowej (TOG). Poza tym wybrano pięć innowacyjnych projektów (IN) o mocy nieprzekraczającej 100 MW.

Powierzchnia dna morskiego objęta projektami IN wynosi nieco ponad 139 km2, a projektami TOG – 1534 km2. Crown Estate Scotland zaoferuje dzierżawę dna morskiego na 50 lat dla projektów TOG i 25 lat dla IN.

Umowy obejmą projekty o proponowanej mocy do 499 MW dla IN i 5 GW dla TOG.

REKLAMA

W efekcie rundy leasingowej budżet Szkocji zasilony zostanie łączną kwotą 262 mln funtów na etapie rozwoju inwestycji.

Aukcja ScotWind

W ramach pierwszej rundy dzierżawy – ScotWind – przeprowadzonej w 2021 roku Crown Estate Scotland zatwierdziła projekty o wartości aż 700 mln funtów. Wybrała wówczas 20 projektów morskich farm wiatrowych. Ich łączna moc to 27,6 GW.

Jak podaje BBC, wynik najnowszej aukcji – INTOG – skomentowała m.in. Claire Mack, dyrektor generalna Scottish Renewables. – Istotne jest, że INTOG jest dostosowany do ScotWind i jego zobowiązań wobec szkockiego łańcucha dostaw, co powinno umożliwić silną współpracę między projektami w celu inwestowania i wspierania szkockich dostawców przy realizacji tych projektów – cytuje brytyjski portal.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA