Orsted chce połączyć morskie farmy wiatrowe z magazynami energii

Orsted chce połączyć morskie farmy wiatrowe z magazynami energii
fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Brak możliwości magazynowania energii odnawialnej podczas szczytowej generacji z morskich farm wiatrowych tej zimy spowodował, że Wielka Brytania nie była w stanie przechować aż 1,35 TWh energii wyprodukowanej przez morskie wiatraki. Sytuację ma zmienić współpraca Orsted z Highview Power.

Duński koncern Orsted i brytyjska firma Highview Power i Ørsted nawiązały współpracę w celu zmaksymalizowania korzyści z pracy morskich farm wiatrowych (MFW) w Wielkiej Brytanii. W tym roku przeprowadzą szczegółową analizę techniczną i ocenę ekonomiczną, które pokażą, w jaki sposób połączenie technologii wiatrowej Orsted z technologią magazynowania energii Highview Power może się przyczynić do większej opłacalności  przyszłych projektów MFW.

Morskie wiatraki z kluczową rolą

Highview Power jest pionierem w rozwoju technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES) – magazynowania energii w skroplonym powietrzu. Jak podaje firma, partnerstwo z Orsted zawiązane zostało w krytycznym momencie transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii, dla której istotne znaczenie ma morska energetyka wiatrowa. Będzie ona miała kluczową rolę do odegrania w osiągnięciu przez ten kraj zerowej emisji netto do 2050 roku.

REKLAMA

Tymczasem tej zimy brak możliwości magazynowania energii odnawialnej podczas szczytowych warunków pracy farm wiatrowych na morzu spowodował, że Wielka Brytania nie była w stanie zmagazynować aż 1,35 TWh energii wiatrowej, która mogłaby zasilić 1,2 mln domów czystą energią.

REKLAMA

Kluczową rolę w zwiększaniu wydajności MFW będą miały systemy magazynowania energii. Ponadto mają one wspierać stabilność sieci energetycznej, zachęcając do przyszłych inwestycji w energię odnawialną.

Nasza współpraca z Highview Power jest ważnym krokiem w tworzeniu efektywnych rozwiązań magazynowania energii, które uwolnią większą wartość z farm wiatrowych następnej generacji i będą wspierać ewolucję naszej sieci energetycznej. Wspólnie nasze technologie mogą być katalizatorem przyspieszającym przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną – powiedział Duncan Clark, dyrektor zarządzający offshore w Orsted.

Nasza technologia magazynowania i stabilizowania w połączeniu z technologią wiatrową Orsted odegra krytyczną rolę w tworzeniu bardziej zrównoważonego i samowystarczalnego systemu energetycznego dla Wielkiej Brytanii. Dzięki uwolnieniu pełnego potencjału energii odnawialnej i umożliwieniu jej przechowywania i wykorzystania na żądanie współpraca ta pomoże przyspieszyć osiągnięcie przez Wielką Brytanię niezależności energetycznej i zerowej emisji netto – dodał Richard Butland, dyrektor generalny Highview Power.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.