Lafarge kupi energię z farm wiatrowych w Polsce

Lafarge kupi energię z farm wiatrowych w Polsce
Dawid Robak

Dzięki kolejnym umowom na zakup energii odnawialnej, które tym razem zostały podpisane z firmą KGAL, Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu pokrycia swojego zapotrzebowania w Polsce w 100 proc. energią z OZE.

Podpisane umowy z funduszem KGAL Investment Management pozwalają firmie Lafarge na uzyskanie energii z dwóch farm wiatrowych. Są one zlokalizowane w Krasinie (35,2 MW) oraz Rywałdzie (27 MW). Kontrakt umożliwi zaspokojenie 50 proc. zużycia energii elektrycznej Lafarge w naszym kraju. Celem firmy jest osiągnięcie poziomu 100 proc. energii pozyskanej z zielonych źródeł do 2030 roku.

Umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) zawarta z KGAL pozwala na zakup uzgodnionej ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł przez określony czas i za określoną cenę, co zabezpiecza Lafarge przed przyszłymi wahaniami cen prądu.

REKLAMA

Dawid Robak, CFO Lafarge w Polsce, podkreśla, że bezpośrednie zakupy energii z farm wiatrowych wspierają rozwój tych źródeł w Polsce, zwiększając ich opłacalność i zachęcając inwestorów do budowy kolejnych OZE.

To z kolei ma ogromny wpływ na zmianę miksu energetycznego i przyspiesza procesy dekarbonizacji polskiej gospodarki. Widzimy potrzebę wsparcia oraz rozbudowania rozwiązań w zakresie umów w modelu PPA i zarządzania energią na poziomie krajowym, gdyż realizacja celów klimatycznych wymaga długofalowych rozwiązań w zakresie rozwoju umów PPA, na które rynek wciąż oczekuje – mówi Dawid Robak.

Michael Ebner, dyrektor zarządzający KGAL Investment Management, podkreśla, że dzięki umowom PPA firmy mogą mieć zabezpieczone dostawy energii odnawialnej na bardzo niestabilnym rynku, jakim jest rynek energii elektrycznej. Z kolei KGAL może wykorzystywać umowy PPA do utrzymywania atrakcyjnych cen energii elektrycznej przez długi czas i tym samym wspierać generowanie zwrotu dla inwestorów.

REKLAMA

Wybraliśmy Lafarge jako partnera nie tylko dlatego, że wspieramy wysiłki firmy na rzecz osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w zakresie dostaw energii elektrycznej, ale również dlatego, że jest to producent z branży cementowej, która ma duże zapotrzebowanie na energię – mówi Michael Ebner.

Lafarge inwestuje w fotowoltaikę

Poza dostawami zielonej energii w ramach umów PPA Lafarge prowadzi szereg innych działań w kierunku dekarbonizacji. Inwestuje m.in. w energię słoneczną zasilającą budynki biurowe na mniejszych zakładach oraz farmę fotowoltaiczną w Wierzbicy.

Firma realizuje także wartą ponad 100 mln euro modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie będzie odzyskiwać ciepło powstałe w procesie produkcji cementu i wykorzystywać je do produkcji zielonej energii.

Lafarge wdraża również pilotażowy projekt całkowitego wychowywania emisji CO2 w Cementowni Kujawy pod nazwą „Kujawy Go4ECOPlanet”. Projekt został dofinansowany z Funduszu Innowacji Komisji Europejskiej i ma przyczynić się do obniżenia emisji CO2 w całym sektorze cementowym.

Zielona energia wspiera również działania Grupy Holcim, do której należy Lafarge, w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie firma pracuje nad ponownym wykorzystaniem materiałów rozbiórkowych do budowy nowych obiektów oraz bezpiecznym przetwarzaniem milionów ton odpadów nienadających się do recyklingu i wykorzystania do produkcji paliw alternatywnych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.