REKLAMA
 
REKLAMA

Energetyka wiatrowa osiągnęła 1 TW mocy zainstalowanej

Energetyka wiatrowa osiągnęła 1 TW mocy zainstalowanej
fot. Made From The Sky/Unsplash

W ubiegłym tygodniu moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na całym świecie osiągnęła 1 TW. Jak podaje organizacja branżowa, dojście do tego wyniku zajęło 40 lat, jednak kolejny terawat pojawi się znacznie szybciej. 

Globalna Rada Energetyki Wiatrowej (Global Wind Energy Council, GWEC) poinformowała, że 15 czerwca br. przekroczona została przełomowa wartość 1 TW globalnej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej.

Do osiągnięcia tego kamienia milowego przyczyniły się, według danych GWEC, niedawno ukończone projekty w Chinach, USA, Maroku i Europie. To pokazuje globalny zasięg nowoczesnej technologii wiatrowej.

REKLAMA

Kolejny przełom 6 razy szybciej

Jak podaje organizacja, zainstalowanie 1 TW zajęło branży 40 lat. Mniej więcej tyle lat wstecz pojawiły się pierwsze innowacyjne projekty pionierów i wizjonerów. Do najważniejszych należał Henrik Stiesdal, duński wynalazca, który w 1978 roku zaprojektował jedną z pierwszych turbin wiatrowych. Została ona uznana za tzw. koncepcję duńską, która zdominowała światowy przemysł wiatrowy w latach 80. ubiegłego wieku.

W najbliższych latach energetyka wiatrowa ma wyraźnie przyspieszyć. GWEC ocenia, że przy stale rozwijającej się technologii wiatrowej zainstalowanie kolejnego 1 TW w farmach wiatrowych zajmie mniej niż 7 lat.

REKLAMA

To nie tylko kluczowy moment dla branży wiatrowej, ale też okazja do świętowania dla całego świata. To przełomowe osiągnięcie pokazuje, że mamy już wytyczoną drogę do czystej energii przyszłości. Musimy skoncentrować się na energii odnawialnej jako centralnym punkcie naszego wspólnego dążenia do zerowej emisji netto, a fundamentalną technologią, na której budowany jest nowy system energetyczny – obok fotowoltaiki i innych technologii OZE – jest energetyka wiatrowa – skomentował Ben Backwell, CEO Global Wind Energy Council.

Jednocześnie przedstawiciel GWEC podkreśla, że osiągnięcie kolejnych celów będzie wymagało bezprecedensowej globalnej współpracy. Mowa o 2 TW mocy w instalacjach wiatrowych do 2030 roku i 8 TW do 2050 roku. Organizacja podkreśla też konieczność przygotowania kadr dla całego sektora wiatrowego.

W GWEC z niecierpliwością czekamy na podjęcie współpracy z rządami, firmami i społecznościami na całym świecie, aby urzeczywistnić tę wizję – podsumował Backwell.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA