Polenergia rezygnuje z zagranicznej inwestycji w offshore

Polenergia rezygnuje z zagranicznej inwestycji w offshore
Polenergia

Polenergia kontynuuje przygotowania do budowy pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, dla których ostatnio zaktualizowała szacunki dotyczące kosztów. Spółka analizowała także realizację zagranicznego projektu w offshore, jednak teraz poinformowała o wycofaniu się z niego.  

W ubiegłym roku Polenergia ogłosiła rozpoczęcie współpracy z litewską grupą Modus Energy w celu realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Litwy.

Spółka utworzona przez Polenergię i Modus Energy miała przygotować się do aukcji planowanej na drugą połowę 2023 r. Jej zwycięzca ma zyskać prawa do zagospodarowania morskiej strefy umożliwiającej postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 700 MW.

REKLAMA

Teraz jednak Polenergia poinformowała o zakończeniu współpracy z Modus Energy.

„Powyższa decyzja została podjęta po dokonaniu analizy opłacalności ekonomicznej Projektu w świetle opublikowanych parametrów dot. planowanej aukcji (w tym maksymalnej ceny transakcyjnej ogłoszonej przez Krajowy Urząd Regulacji Energetyki (NERC) 13 lipca 2023 r. oraz po konsultacjach i w porozumieniu z litewską spółką Modus Energy AB” – tłumaczy Polenergia.

Spółka nie wyklucza przy tym rozpoczęcia innych projektów na rynku energetycznym na Litwie.

Litwa szykuje morskie farmy wiatrowe

Ostatnio rząd Litwy ogłosił rozstrzygnięcie pierwszej w tym kraju aukcji dla inwestorów chcących wybudować morskie farmy wiatrowe. Jej przedmiotem były prawa do zagospodarowania jednej ze stref przewidzianych pod inwestycje w farmę wiatrową o mocy 700 MW.

W aukcji wpłynęły dwie oferty. Nie ujawniono nazw oferentów. O wygraniu tej aukcji poinformował natomiast litewski koncern energetyczny Ignitis działający w konsorcjum z firmą Ocean Winds utworzoną przez portugalski EDPR i francuskie Engie.

Strefa będąca przedmiotem pierwszej litewskiej aukcji dla offshore znajduje się w odległości około 30-36 km od wybrzeży Litwy i powinna zająć obszar około 120 km2.

Energia z morskiej farmy wiatrowej Ignitis i Ocean Winds nie zostanie objęta rządowym systemem wsparcia i będzie rozliczana na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Ignitis liczy, że farmę wiatrową uda się wybudować do 2030 roku i że będzie ona produkować rocznie około 3 TWh energii elektrycznej. Taka wartość stanowi około 1/4 obecnego zapotrzebowania na energię na Litwie.

REKLAMA

Litwa planuje do 2030 roku wybudować na Bałtyku dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,4 GW. Mają one wytwarzać energię elektryczną w ilości odpowiadającej połowie obecnego zużycia w tym kraju. Kolejne plany sięgają roku 2050 i zakładają 4,5 GW mocy zainstalowanej w offshore do tego czasu.

Budowa morskich farm wiatrowych wpisuje się w krajową strategię energetyczną Litwy, która zakłada, że do roku 2030 odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu energetycznego, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie. Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Polenergia zaktualizowała koszty inwestycji

Polenergia kontynuuje natomiast przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego w ramach projektów MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II o łącznej mocy 1 440 MW. Obie inwestycje są realizowane w formie joint venture 50/50 z norweską grupą Equinor.

Obie firmy przygotowują również trzeci projekt offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego – MFW Bałtyk I o docelowej mocy 1560 MW, który może zostać zgłoszony do aukcji mających się odbyć w latach 2025 i 2027.

Ostatnio Polenergia ogłosiła aktualizację szacunkowych kosztów przygotowania projektów MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II.

Przewidziany przez Polenergię poziom kosztów Devex (nakłady inwestycyjne wymagane do przygotowania projektów do rozpoczęcia prac budowlanych) dla obu projektów wynosi obecnie ok. 950 mln zł, przy czym ta kwota obejmuje koszty w wysokości około 415 mln zł poniesione w okresie od uzyskania decyzji o przyznaniu wsparcia w formie kontraktów różnicowych.

Obecnie planowana data rozpoczęcia prac budowlanych dla projektów MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II przypada na pierwszy kwartał 2025 roku, natomiast zakończenie realizacji i oddanie do użytkowania farm wiatrowych ma nastąpić w 2028 roku.

Polenergia zaznaczyła, że realizacja obu projektów zgodnie z powyższym harmonogramem będzie wiązać się z poniesieniem przez spółki projektowe, w okresie przed rozpoczęciem prac budowlanych, poza Devexem, również części nakładów stanowiących Capex, który ostatecznie zostanie ujęty w budżecie fazy budowy.

Według obecnych szacunków wydatki te mogą wynieść ok. 2,8-3,2 mld zł, wobec całkowitego budżetu fazy budowy szacowanego w przedziale 21-24 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.