REKLAMA
 
REKLAMA

Na Pomorzu wyszkolą kadry do obsługi morskich elektrowni wiatrowych

Na Pomorzu wyszkolą kadry do obsługi morskich elektrowni wiatrowych
Equinor

W Szczecinie i Świnoujściu powstanie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, które zajmie się przygotowaniem kadry do obsługi inwestycji związanych morską energetyką wiatrową.

W Centrum Kompetencji Polskiego Offshore będą się odbywać wykłady, warsztaty, szkolenia, konferencje i seminaria poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Projekt zostanie zrealizowany przez Orlen Neptun we współpracy Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu, Politechniką Morską w Szczecinie i jedną ze szczecińskich szkół branżowych.

Pierwsze szkolenia na poziomie zawodowym ruszą w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Obejmą uczniów zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym, do którego budowy przygotowuje się Orlen Neptun. Fachowcy ze spółki przygotują przyszłych specjalistów do obsługi infrastruktury portowej niezbędnej do realizacji projektów offshore wind. Będą wśród nich logistycy, hakowi, sztauerzy i operatorzy żurawi.

REKLAMA

W ramach funkcjonowania Centrum Kompetencji Polskiego Offshore spółka Orlen Neptun uruchomi program stypendialny oraz zapewni program praktyk i staży. Dodatkowo w ramach współpracy ze Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu spółka Orlen Neptun ufunduje na potrzeby tej placówki instalację fotowoltaiczną. Panele PV dostarczy i zamontuje Energa Obrót SA, spółka z Grupy Orlen. Inwestycji ta pozwoli obniżyć roczne rachunki szkoły za energię elektryczną o 40 proc.

REKLAMA

Pierwsza farma wiatrowa na polskim Bałtyku

W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa farmy wiatrowej Baltic Power realizowanej przez Orlen i Northland Power. Pierwsza morska farma wiatrowa na polskich wodach Morza Bałtyckiego osiągnie moc niemal 1,2 GW. Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. Planuje się, że farma rozpocznie produkcję czystej energii równej zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln polskich gospodarstw domowych w 2026 r.

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z głównych kierunków rozwoju energetyki w Grupie Orlen. Oprócz budowy nowych morskich farm wiatrowych, spółka uruchomi na przełomie 2024 i 2025 r. w porcie Świnoujście jeden z najnowocześniejszych w Europie i pierwszy w Polsce terminal instalacyjny. Jego zadaniem będzie rozładunek i załadunek oraz składowanie elementów wykorzystywanych do budowy farm offshore wind. Terminal w pierwszej kolejności posłuży do realizacji projektu Baltic Power.

Obecnie trwają też przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych, które w polskiej części Bałtyku wybudują – w ramach pierwszego etapu wsparcia dla offshore – Polenergia z norweskim Equinorem, PGE we współpracy z duńskim Orsted, a także niemiecki RWE i portugalsko-francuski Ocean Winds.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA