REKLAMA
 
REKLAMA

Chiny testują połączenie pływających wiatraków na morzu, PV i… hodowli ryb

Chiny testują połączenie pływających wiatraków na morzu, PV i… hodowli ryb
fot. Shanghai Electric

To jest pierwszy tego typu hybrydowy projekt OZE w skali globalnej. Łączy dwie technologie produkcji energii ze źródeł odnawialnych z akwakulturą. Pływająca morska elektrownia wiatrowa powstała w strefie demonstracyjnej w pobliżu chińskiej wyspy Nanri.

Hybrydową instalację OZE, która ruszyła w Chinach, opracowała grupa Longyuan Power. Turbinę wiatrową dostarczyła natomiast firma Shanghai Electric Wind Power, spółka zależna Shanghai Electric. Według jej informacji uruchomiona pływająca morska elektrownia wiatrowa połączona z panelami fotowoltaicznymi to pierwszy taki projekt na świecie. Oprócz wytwarzania energii z wiatru i słońca chiński projekt zakłada uruchomienie hodowli ryb.

Pływające wiatraki i panele fotowoltaiczne zainstalowano w strefie demonstracyjnej National Marine Ranching na wyspie Nanri, zlokalizowanej w regionie Putian, w chińskiej prowincji Fujian.

REKLAMA

Dzienna produkcja 96 MWh energii

Instalacja składa się z częściowo zanurzonej, pływającej platformy. Osadzono na niej morską turbinę wiatrową o mocy 4 MW i lekkie moduły fotowoltaiczne. Platforma znajduje się na wodach o głębokości około 35 m. Jak wskazuje Shanghai Electric, w sześciokątnej przestrzeni mieszczącej się w centralnej części platformy mogą być hodowane ryby.

REKLAMA

Projekt miał być wcześniej sprawdzany w rygorystycznych testach w różnych warunkach operacyjnych. Grupa Shanghai Electric Wind Power opracowała specjalny inteligentny system terminali dla pływających turbin wiatrowych, który ma zwiększać ich niezawodność i maksymalizować wydajność. Na etapie wstępnego projektowania powstał model, który przeszedł wieloetapowy proces testowania pod względem bezpieczeństwa pracy platformy, w tym algorytmów sterowania, a także prowadzenia akwakultury.

Shanghai Electric podaje, że hybrydowa pływająca morska elektrownia wiatrowa połączona z PV będzie w stanie generować 96 MWh energii elektrycznej dziennie przy pełnej wydajności. Odpowiada to dziennemu zużyciu energii przez 42,5 tys. mieszkańców Chin.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA