REKLAMA
 
REKLAMA

Na Pomorzu wykształcą kadry dla morskiej energetyki wiatrowej

Na Pomorzu wykształcą kadry dla morskiej energetyki wiatrowej

Wkrótce na Pomorzu powstanie pierwsze w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności dla sektora energetyki wiatrowej. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej branży.

Szczegóły dotyczące realizacji inwestycji omówiono podczas konferencji inauguracyjnej, w której uczestniczyli pomysłodawcy i wykonawcy projektu, reprezentanci samorządu oraz specjaliści z branży energetycznej.

Pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej ma powstać w Lęborku, który jest liderem tego projektu. Na zasadzie partnerstwa przystąpili do niego także Orlen, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo, ponieważ w tym rejonie odnotowano znaczny wzrost potencjału na lądzie i gotowość do uruchomienia pierwszych polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Budżet projektu wynosi 12 mln zł.

REKLAMA

Technik turbin wiatrowych

W Polsce jest sto branżowych centrów umiejętności, ale to właśnie w lęborskiej placówce będą kształcone przyszłe kadry do pracy przy morskich farmach wiatrowych. Centrum wykształci specjalistów w nowym zawodzie technika turbin wiatrowych. Wszyscy absolwenci centrum otrzymają certyfikaty, które potwierdzą posiadanie specjalistycznych kwalifikacji niezbędnych do pracy przy budowie i obsłudze morskich farm wiatrowych.

Bardzo się cieszymy, że możemy realizować to przedsięwzięcie z naszymi partnerami. To ważne, by młodzież kształciła się w specjalizacjach będących przyszłością – powiedziała starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska. – To szansa dla uczniów, którzy planują związać swoją przyszłość zawodową z rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii, zyskując zawodową stabilizację i dochody na wysokim poziomie.

Karolina Jastrzębska, CEO Windhunter Academy, ośrodka, który kształci kadry do pracy na turbinach wiatrowych, podkreśliła, że jest duże zapotrzebowanie na przygotowanie wykwalifikowanej kadry.

REKLAMA

Widzimy to ze strony pracodawców, firm, które szkolimy na co dzień i które walczą o wykwalifikowaną kadrę. Branżowe Centrum Umiejętności usprawni proces edukacji i stworzy nowe źródła finansowania rozwoju branży w Polsce – powiedziała Karolina Jastrzębska.

Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun zwrócił uwagę, że taki projekt jest bardzo potrzebny, ponieważ pierwsza inwestycja Grupy Orlen na Bałtyku zostanie uruchomiona już w 2026 r.

Projekt utworzenia w Lęborku Branżowego Centrum Umiejętności, specjalizującego w energetyce wiatrowej to dla branży offshore wind świetna wiadomość. Musimy jak najszybciej przygotować do zawodu specjalistów, którzy będą mieli niezbędne kompetencje, by obsługiwać całą infrastrukturę związaną z nowymi inwestycjami na morzu – powiedział Robert Nowicki.

Pomysłodawcą branżowych centrów umiejętności jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Mają one ułatwić współpracę między pracodawcami a instytucjami szkolnictwa wyższego i zawodowego dla budowania nowego pokolenia nauczycieli i specjalistów, którzy sprostają zmieniającym się potrzebom branży. W ciągu najbliższych lat powstanie w Polsce 120 takich centrów – każde specjalizujące się w innym zawodzie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA