Sieć energetyczna połączy elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym

W bezprecedensowym projekcie wartym 30 mld euro bierze udział 9 europejskich państw. {więcej}

W ciągu najbliższych lat na Morzu Północnym powstaną elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 100 GW, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię w Europie na poziomie 10 proc., a także potencjałowi 100 dużych elektrowni węglowych. Oprócz energii wiatrowej, projekt zakłada też wykorzystanie energii słonecznej i fal morskich.

Połączenie wielu elektrowni, znajdujących się w różnych częściach Morza Północnego, rozwiązałoby problem przerw w dostawach, wynikających z różnicowanych warunków pogodowych.

REKLAMA

Powstawanie morskich farm wiatrowych aktywnie wspiera Unia Europejska, a budowę wielu z nich będzie kredytować Europejski Bank Inwestycyjny.  Komisja Europejska zapowiedziała w końcu ubiegłego roku, że na budowę sieci przeznaczy 165 mln euro.

Ogłoszenie projektu spotkało się z bardzo entuzjastycznymi komentarzami ekspertów.

– Okablowanie Morza Północnego to odpowiedź Europy na fiasko szczytu klimatycznego w Kopenhadze – powiedział dla Der Spiegel Josef Auer – analityk ds. energii w Deutsche Bank.

REKLAMA

Financial Times Deutschland pisze, że sensowność takiej inwestycji nie podlega dyskusji – pytanie, jak szybko taka wizja może zamienić się w konkretną inwestycję. – Trzeba uprzątnąć wszelkie administracyjne bariery tak szybko, jak tylko się da – dodaje dziennik.

Niemiecki dziennik Suddeutsche Zeitung przytacza opinię eksperta Greenpeace, który twierdzi, że obecnie istniejąca sieć energetyczna w Europie nie byłaby w stanie przyjąć tak ogromnej ilości energii, w związku z czym musi być szybko rozszerzona.

W projekt zaangażowały się: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Norwegia. Niemniej jednak, finansowanie projektu będzie przede wszystkim w gestii sektora prywatnego – producentów oraz firm zarządzających przesyłem energii.

Jak powiedział rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki, rolą rządów będzie przede wszystkim koordynacja poszczególnych strategii na poziomie technicznym i politycznym.

Pierwsze spotkanie grup roboczych, które opracują szczegółową strategię działania, zaplanowane jest na 9 lutego. List intencyjny w sprawie uruchomienia projektu ma być podpisany jesienią. Projekt zostanie ukończony w 2020 roku.


gramwzielone.pl