EBOiR finansuje farmy wiatrowe w Polsce

Bank wspiera firmy z Półwyspu Iberyjskiego, które w naszym kraju budują elektrownie wiatrowe. {więcej}

Hiszpańska Iberdrola Renovables prowadzi bardzo aktywną działalność w Europie Środkowo-Wschodniej. Globalny lider w branży energii wiatrowej, który zainstalował na całym świecie do tej pory ok. 11 GW turbin, buduje kolejne elektrownie wiatrowe – obok naszego kraju – także na Węgrzech i w Rumunii.

Iberdrolę wspiera Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Mający siedzibę w Londynie bank, którego celem jest finansowanie inwestycji w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej dołoży do hiszpańskich farm wiatrowych w Polsce 75 mln euro, natomiast projekty hiszpańskiego koncernu na Węgrzech otrzymają dofinansowanie w wysokości 50 mln euro. EBOR otrzyma w zamian po 25 proc. udziałów w obu przedsięwzięciach.

REKLAMA
REKLAMA

Iberdrola  zainstalowała w naszym kraju do tej pory 160,5 MW elektrowni wiatrowych. Największe działają w Karścinie (90 MW) i Kisielicach (40,5 MW). Hiszpanie zbudowali też dwie mniejsze farmy – Malbork (18 MW) oraz Galicja (12MW). Kolejnych kilkadziesiąt MW turbin jest w trakcie budowy.

Na Węgrzech elektrownie wiatrowe Iberdroli mają w sumie 50 MW, a instalowane są turbiny o mocy 24 MW. Hiszpanie rozmawiają z EBOR także w sprawie finansowania projektów w Rumunii.

Innym deweloperem z Płw. Iberyjskiego, który działa w naszym kraju, a którego może wesprzeć EBOR, jest Mortifer. Portugalczycy chcą zbudować w Beskidzie Niskim cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 104 MW. Bank rozważa współfinansowanie budowy trzech z nich – o łącznym potencjale 54 MW.


gramwzielone.pl