Amerykanie przejęli polskiego dewelopera

Amerykańska firma AES Wind Generation przejęła polskiego dewelopera farm wiatrowych 3E, który prowadzi działalność inwestycyjną na północy naszego kraju. {więcej}

Obok zakupu 51 proc. udziałów w polskiej firmie, AES Wind Generation przejął firmę Your Energy, która buduje farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii. Na obie inwestycje Amerykanie wydadzą 400 mln dolarów – informuje portal Recharge.

E3 buduje farmy wiatrowe na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Jeśli wszystkie projekty 3E zostaną zrealizowane, portfolio firmy liczyć będzie łącznie ponad 1 GW farm wiatrowych.

REKLAMA

3E informuje, że w trakcie realizacji jest m.in. park wiatrowy Liniewo w Pomorskiem o docelowej mocy 34 MW oraz mniejsze farmy wiatrowe – w Dziarżynie, gmina Potęgowo, gdzie zostaną zamontowane 3 elektrownie wiatrowe Enercon E82, a także w okolicach Łeby, gdzie powstanie 5 turbin, każda o mocy 2 MW. Większość projektów jest na etapie przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego, a dla niektórych projektów wydano już warunki zabudowy.

3E Sp. z.o.o., z siedzibą w Gdyni, działa na polskim rynku już od 1994 roku. W latach 2003-2005 firma wybudowała w okolicach Słupska jedną z pierwszych farm wiatrowych w Polsce, która składa się z 7 turbin o łącznej mocy 1,1 MW.

REKLAMA

Jak informuje Recharge, AES wraz z 3E już w tym roku rozpocznie na terenie naszego kraju budowę parków wiatrowych o łącznej mocy 34 MW, a w przyszłym – 120 MW.

AES Wind Energy posiada farmy wiatrowe o całkowitym potencjale 1,7 GW. Jeszcze w tym roku portfolio projektów firmy zostanie uzupełnione o park wiatrowy o mocy 100 MW, który powstaje w Chinach.

AES Wind Generation to spółka-córka amerykańskiego potentata w branży energetycznej AES Corporation (Applied Energy Services), którego siedziba znajduje się w Arlington, w stanie Virginia.

Spółka jest notowana na amerykańskiej New York Stock Exchange. Znajduje się też w gronie największych korporacji w USA – według listy Fortune 1000 przygotowywanej przez amerykański magazyn Fortune. W 2008 roku firma osiągnęła dochód na poziomie 16,1 mld dolarów. AES Corporation produkuje i dystrybuuje energię elektryczną w 26 krajach i zatrudnia na całym świecie ponad 30 tys. osób.


Gramwzielone.pl