Ponad 150 GW farm wiatrowych

Całkowita moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych na świecie przekroczyła {więcej}150 GW. W ciągu kilku najbliższych lat ta liczba ma się podwoić.

Jak poinformował Global Wind Energy Council (GWEC), na początku tego roku na całym świecie działało 158,5 GW turbin wiatrowych.

– Nawet w obliczu globalnej recesji i kryzysu finansowego elektrownie wiatrowe uruchamiane są w wielu krajach. Energia wiatrowa jest czysta, niezawodna i szybka w instalacji, jest to więc najbardziej atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala zwiększać bezpieczeństwo energetyczne, redukować emisję CO2 i tworzyć tysiące miejsc pracy – komentował wyniki raportu GWEC na temat globalnego rozwoju energetyki wiatrowej Steve Sawyer, sekretarz generalny tej organizacji.

REKLAMA

Pełna wersja raportu Global Wind 2009 została zaprezentowana po raz pierwszy podczas konferencji European Wind Energy, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Warszawie.

REKLAMA

Raport GWEC zawiera projekcję rozwoju energetyki wiatrowej na świecie na najbliższe 5 lat. Według niej, już w 2014 roku całkowita moc elektrowni wiatrowych osiągnie 409 GW. Będzie to oznaczać coroczny wzrost globalnego potencjału energetyki wiatrowej na poziomie 21 proc. W poprzednich latach średni przyrost zainstalowanych mocy kształtował się na poziomie 29 proc.

Według GWEC, rynkami, na których energetyka wiatrowa będzie rozwijać się najdynamiczniej, będą w dalszym ciągu USA i Chiny. Jak szacuje organizacja, powstawanie nowych farm wiatrowych w USA będzie ograniczone przez trwające w dalszym ciągu spowolnienie gospodarcze, a także przez ograniczony dostęp do kapitału inwestycyjnego. Bodźcem, który ma natomiast sprzyjać powstawaniu turbin wiatrowych za Oceanem, ma być wsparcie rządu USA w ramach tzw. Recovery Act. W ciągu najbliższych 5 lat potencjał energii wiatrowej w Ameryce Północnej, który wynosi obecnie 38,5 GW, zostanie zwiększony – według GWEC – o dodatkowe 63 GW.

W przypadku Chin, w latach 2010-2014 moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych ma się zwiększyć o 20 GW. Biorąc pod uwagę błyskawiczny rozwój chińskich farm wiatrowych w ostatnim czasie, plan ten wydaje się całkiem realny. W zeszłym roku w Państwie Środka zainstalowano aż 13,8 GW elektrowni wiatrowych, co pozwoliło zwiększyć całkowity potencjał chińskiej energetyki wiatrowej dwukrotnie – do 26 GW. Dzięki temu Chińczycy wyprzedzili w tym aspekcie Niemców. Rząd w Pekinie chce, aby w 2020 roku moc elektrowni wiatrowych osiągnęła w Chinach aż 150 GW.

Europejski rynek energii wiatrowej, według raportu GWEC, zwiększy się w ciągu najbliższych 5 lat o 60 GW. Jeśli te prognozy się sprawdzą, w 2015 roku na Starym Kontynencie będzie działać 136,5 GW farm wiatrowych.


Gramwzielone.pl