Wiatraki w gminie Wicko

Tauron Polska Energia wybuduje na Pomorzu farmę wiatrową o mocy 40 MW. Wkrótce firma ogłosi {więcej}przetarg na jej wykonanie.

W celu budowy swojej pierwszej farmy wiatrowej, Tauron Ekoenergia ogłosiła przetarg na zakup projektów farm wiatrowych lub całych spółek powołanych w celu realizacji takich projektów, do którego zgłosiło się pięciu deweloperów. Po przeprowadzeniu serii audytów wybrano ostatecznie ofertę Bels Investments.

Spółka ta dysponowała niezbędną dokumentacją, w tym projektem i umową na przyłączenie elektrowni wiatrowych do sieci, a także pozwoleniem na budowę farmy wiatrowej w okolicach pomorskiej gminy Wicko.

REKLAMA

Tauron Ekonergia to spółka zależna koncernu energetycznego Tauron. Wcześniej, w latach 2004-2009, firma funkcjonowała pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o. Jej podstawowym obszarem działalności jest jak na razie produkcja energii w elektrowniach wodnych, których Tauron Ekoenergia posiada 29 (9 zbiornikowych i 20 przepływowych). Ich łączna moc wynosi prawie 60 MW.

Budowa elektrowni wiatrowej w okolicach Wicka, jako pierwszej z inwestycji w energetykę wiatrową, oznacza jednak, że już wkrótce głównym źródłem pozyskiwania energii dla spółki Tauron Ekoenergia stanie się wiatr. Docelowo parki wiatrowe koncernu energetycznego mają osiągnąć potencjał 440 MW.

REKLAMA

Grupa Tauron to drugi największy w Polsce, zintegrowany koncern energetyczny. Z 4-milionową bazą klientów jest liderem w dystrybucji energii (ok. 32 proc. całkowitej sprzedaży energii, czyli ok. 30,4 TWh). Koncern produkuje 18,6 TWh netto energii elektrycznej, co stanowi ok. 14 proc. energii wytwarzanej w naszym kraju.

Grupa Tauron przygotowuje się obecnie do wejścia na giełdę. Do 18 czerwca trwają zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych, a w dniach 22-24 czerwca odbędą się zapisy dla inwestorów instytucjonalnych. Debiut na GPW powinien odbyć się ok. 30 czerwca.

Dla gminy Wicko położenie sprzyjające budowie farm wiatrowych może oznaczać spory zastrzyk gotówki do gminnej kasy. Pod koniec ubiegłego roku koncern PGE Energia Odnawialna, który wybuduje w okolicach Wicka park wiatrowy, podpisał umowę na dofinansowanie budowy lokalnej sali sportowej w wysokości 300 tys. zł. Należąca do PGE Energia Odnawialna farma wiatrowa ma zostać uruchomiona już w listopadzie tego roku.

Wcześniej, w połowie ubiegłego roku Gmina Wicko wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przez firmę Szelf z Bydgoszczy farmy wiatrowej składającej się z 10 turbin o mocy 2 MW każda, w rejonie wsi Wicko i Białogarda.

Wiatraki Enercon E-82, których wysokość wież wyniesie 107 metrów, a średnica wirników – 82 m, staną na terenach należących częściowo do inwestora, Gminy Wicko i inwestorów prywatnych. Wiatraki mają być zlokalizowane w odległości przynajmniej 0,7 km od najbliższych zabudowań, na obszarze 30 ha, w pobliżu linii energetycznej 110 kV Lębork – Nowy Świat – Wicko.


Red. Gramwzielone.pl