Eviag AG chce produkować w Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecki inwestor chce produkować w okolicach Grudziądza elektrownie wiatrowe. W sprawie budowy fabryki turbin podpisał właśnie z władzami miasta list intencyjny. {więcej}

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, a także przedstawiciele producenta turbin wiatrowych – Heinrich Boysen oraz Stefan Gabriel, podpisali w środę, 18 sierpnia, list intencyjny w sprawie budowy fabryki, w której będą produkowane elektrownie wiatrowe.

– Rozmowy z inwestorem rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Przedstawiliśmy naszą ofertę i możliwości jakie daje umieszczenie przedsięwzięcia w naszej strefie ekonomicznej. Podpisanie listu intencyjnego jest równoznaczne z deklaracją woli współpracy przy projekcie inwestycyjnym. Zobowiązaliśmy się do rozpatrywania wszelkich wniosków firmy EVIAG AG w sprawach leżących w kompetencji gminy-miasta Grudziądz w możliwie jak najszybszych terminach oraz zwolnienia inwestycji od podatku od nieruchomości na warunkach określonych miejscowymi przepisami praw – cytuje Malinowskiego w komunikacie Biuro Prezydenta Grudziądza.

REKLAMA

Władze Grudziądza liczą, że dzięki uruchomieniu produkcji wiatraków, powstanie wiele nowych miejsc pracy. Eviag chce wybudować fabrykę na terenie Regionalnego Parku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na powierzchni 5 hektarów. Jednak przedstawiciele niemieckiego inwestora warunkują budowę fabryki pod Grudziądzem rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce.

– Grudziądz ma doskonałą lokalizację i możliwości, dlatego to właśnie w tym miejscu chcielibyśmy realizować naszą inwestycję. Eviag AG jest producentem wielu MW energii wiatrowej, firmę założyła w 2008 r. grupa specjalistów z tego zakresu. Mamy nadzieję, że kolejnym etapem naszej działalności będzie budowa farm wiatrowych na terenie Polski, a w Grudziądzu zlokalizowanie fabryki turbin. Warto zaznaczyć, że w Polsce jest ogromny potencjał dla tej branży – powiedział podczas podpisania listu intencyjnego Heinrich Boysen, członek zarządu EVIAG AG.

Jak informuje Biuro Prezydenta Grudziądza, firma Eviag AG, która działa na rynku od niedawna, dostarczyła swoim klientom do tej pory 100 elektrowni wiatrowych. Eviag AG posiada w swojej ofercie 3 rodzaje turbin.

REKLAMA

Modele ev90 i ev100 zaczynają produkować energię przy prędkości wiatru ok. 5 m/s, a osiągają  swoją maksymalną moc 2,5 MW, gdy prędkość wiatru przekracza 12-13 m/s. Moc trzeciego z modeli produkowanych przez Eviag AG, ev2.93, to 2 MW.

Ostatnio niemiecka firma otrzymała zlecenie na dostarczenie 5 elektrowni wiatrowych typu ev100 do parku wiatrowego w okolicy St. Pierre de Maille we Francji, budowanej przez dewelopera EuroCape.

Jak mówi szef firmy Wilhelm Hecking, Eviag AG nie jest start-up’em – jej menedżerowie posiadają doświadczenie i znajomość rynku zdobytą w pracy dla Nordex– czołowego niemieckiego producenta turbin wiatrowych.

Kapitał na rozwój firmy dostarczyli prywatni inwestorzy, a także fundusz inwestycyjny Stuttgart Invest AG, który posiada w Eviag AG 27,5 proc. udziałów.

Eviag buduje swoją pierwszą fabrykę w Duisburgu, która zostanie uruchomiona jesienią tego roku, a docelowo ma produkować 200 turbin wiatrowych rocznie. Menedżerowie niemieckiej firmy zakładają, że w przyszłym roku jej obroty wyniosą 60 mln euro. Jak przekonywali w Grudziądzu przedstawiciele firmy, Polska jest dla Eviag AG strategicznym rynkiem.

– Traktujemy Polskę jako surowy nieoszlifowany diament, bo jest ona na początku drogi w zakresie pozyskiwania ekologicznej energii. Myślę, że za dziesięć lat może nas dogonić – mówił podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy polskiej fabryki portalowi Nowości.com.pl Stefan Gabriel, dyrektor sprzedaży firmy z Duisburga.


Red. Gramwzielone.pl