Kopalnia "Konin" będzie budować farmy wiatrowe

Konin Wind Energy, spółka utworzona przez Kopalnię Węgla Brunatnego „Konin”, otrzymała właśnie od Ministra Skarbu {więcej}zielone światło na budowę elektrowni wiatrowych, dzięki czemu pokopalniany krajobraz zaroi się wkrótce od wiatraków.

Ministerstwo Skarbu wydało właśnie zgodę na rozpoczęcie inwestycji, której celem jest budowa w okolicy kopalni „Konin” farm wiatrowych o łącznej mocy 175 MW – poinformował portal WNP.pl.

Na terenach, gdzie jeszcze jakiś czas temu wydobywano węgiel, od półtora roku prowadzono pomiary wiatru za pomocą specjalnych masztów. Badania potwierdziły, że wieje tam wystarczająco mocno, aby opłacało się zainwestować w produkcję energii wiatrowej.

REKLAMA
REKLAMA

Projekt budowy wiatraków zakłada wybudowanie czterech parków wiatrowych. Budowa pierwszego z nich, o nazwie Jóźwin II A, rozpocznie się już wkrótce. Uruchomienie pierwszych wiatraków planowane jest na 2012 rok, a zakończenie budowy wszystkich elektrowni wiatrowych – na rok 2015.

Spółka Konin Wind Energy została utworzona w marcu tego roku przez KWB Konin oraz firmę Gobal Wind Energy Partner. Oba podmioty posiadają w KWE po 50 proc. udziałów.

Global Wind Energy Poland to spółka córka międzynarodowego holdingu Global Wind Energy, którego siedziba znajduje się w Izraelu i którego celem jest rozwój projektów z zakresu energetyki odnawialnej – przede wszystkim wiatrowej i słonecznej.


Red. Gramwzielone.pl