Ikea kupuje farmy wiatrowe Gamesy

Szwedzi przejęli farmy wiatrowe o łącznej mocy 40,5 MW. Dlaczego koncern sprzedający meble inwestuje w energię wiatrową? {więcej}

Transakcja dotyczy dwóch farm wiatrowych o nazwie Diemeslsee I i II, znajdujące się Dolnej Saksonii, a także parków wiatrowych Winterspelt I i II oraz Zettingen zlokalizowanych w Nadrenii-Palatynacie.

Wymienione wyżej farmy, które Ikea przejmie od hiszpańskiego producenta turbin i dewelopera farm wiatrowych Gamesy, są już w fazie operacyjnej – z wyjątkiem parku Zettingen, który jest jeszcze na etapie konstrukcji.

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje portal Recharge, Ikea będzie w dalszym ciągu inwestować w zieloną energię, aby docelowo zaspokajać swoje potrzeby energetyczne wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Dzięki zakupowi farm wiatrowych w Niemczech, szwedzki koncern zwiększył łączną moc swoich elektrowni wiatrowych do 93 MW, co odpowiada w ujęciu globalnym 1/10 jego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Hiszpańska Gamesa zbudowała w Niemczech 190 MW farm wiatrowych, a kolejne 500 MW znajduje się w trakcie budowy. Globalne portfolio hiszpańskiego koncernu to 22 GW farm wiatrowych.


ag, Gramwzielone.pl