Prokon pierwszym klientem na V112 – najnowsze turbiny Vestas

Najnowsze turbiny globalnego lidera w produkcji elektrowni wiatrowych znalazły pierwszego klienta w Europie… mimo, że niedawno od prototypu V112 odpadło śmigło. {więcej}

Turbina V112 o mocy 3 MW to najnowsze osiągnięcie duńskiego Vestas. Jej rekordowa moc pozwoli na efektywniejszą produkcję energii z wiatru.

Prokon, jeden z największych deweloperów farm wiatrowych w Niemczech, gdzie jego łączny potencjał farm wiatrowych wynosi już 385 MW, a także budujący farmy wiatrowe w Polsce, złożył zamówienie na 17 elektrowni wiatrowych typu V112.

REKLAMA

Nowoczesne turbiny trafią do parku wiatrowegoKrackow, który powstanie w landzie Meklemburgia-Pomorze.

Turbiny o mocy 3 MW pozwolą zoptymalizować produkcję energii przy doskonałych warunkach wietrznych panujących w okolicy Krackow. Wiatr wieje tam ze średnią prędkością 7,1 m/s. Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na drugą połowę 2011 roku, ewentualnie na początek roku 2012.

Obecnie Prokon eksploatuje 29 turbin wiatrowych Vestas, co stanowi 12% całego parku maszynowego niemieckiej firmy.

REKLAMA

Poza Europą, pierwszym klientem Vestas, który kupi elektrownie V112, będą firmy AGL Energy i Meridien Energy – deweloperzy gigantycznej farmy wiatrowej w Australii – Macarthur Wind Farm, której potencjał wyniesie aż 400 MW. 120 turbin V112 trafi na Antypody w połowie przyszłego roku.

 

Awaria prototypu V112

Podczas testów, które odbyły się 8 września w duńskim Lem, od prototypu gigantycznej V112 odpadło śmigło. Przedstawiciele Vestas przekonują, że zawinił czynnik ludzki. Testowany prototyp był składany ręcznie, a podczas seryjnej produkcji poszczególne elementy turbin będą montowane przez maszyny, wobec czego – jak przekonują Duńczycy – podobny błąd nie ma prawa się powtórzyć.

Zdaniem ekspertów Vestas, przyczyną awarii nie była wada konstrukcyjna. – Budowa elektrowni V112 została certyfikowana zgodnie z globalnymi standardami przemysłu i dlatego wypadek nie mógł wynikać z błędów konstrukcyjnych – czytamy w oświadczeniu Vestas.

Mimo własnego dochodzenia na temat przyczyn awarii, Vestas wynajął niezależną firmę, która zbada, dlaczego od testowanego prototypu V112 odpadło śmigło. Wyniki dochodzenia mają zostać podane do publicznej wiadomości.


ag, Gramwzielone.pl