Stocznia Gdańsk produkuje wieże do elektrowni wiatrowych

W Stoczni Gdańsk ruszyła produkcja komponentów do elektrowni wiatrowych. Docelowo, ma tam być produkowanych 300 wież wiatrowych rocznie. {więcej}

Jak informuje Rzeczpospolita, przygotowanie hali produkcyjnej, w której oprócz wież wiatrowych buduje się statki i konstrukcje stalowe, kosztowało 25 mln zł.

W celu uruchomienia produkcji elementów elektrowni wiatowych, władze Stoczni powołały odrębną spółkę –GSG Towers. W planach firmy jest wydzielenie do produkcji wież osobnej hali, co pozwoliłoby na zwiększenie produkcji o 200 sztuk rocznie. Możliwości uruchomionej niedawno linii produkcyjnej pozwalają na produkcję 100 wież w ciągu roku.

REKLAMA
REKLAMA

Wieże wiatrowe z Gdańska kupuje niemiecka firmaNordex – światowy potentat w branży energetyki wiatrowej, który do tej pory wyprodukował w sumie ponad 6 GW elektrowni wiatrowych.

Rozpoczęcie produkcji komponentów do elektrowni wiatrowych jest efektem restrukturyzacji gdańskiej stoczni. Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa było warunkiem zaakceptowania przez Komisję Europejską pomocy publicznej od polskiego rządu. Dzięki dofinansowaniu firma przetrwała kryzys w branży stoczniowej – w przeciwieństwie do stoczni w Gdyni i Szczecinie – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wieże z gdańskiej stoczni, to nie jedyne komponenty do elektrowni wiatrowych produkowane w Polsce. Elementy wiatraków produkuje już także m.in. Huta CzęstochowaKK ElectronicsTele-Fonica KableEnergomontaż GdyniaMostostal Chojnice czy duński LM Glasfiber.


Red. Gramwzielone.pl