Ernst & Young ocenił polski rynek energii wiatrowej

W najnowszym raporcie oceniającym atrakcyjność poszczególnych rynków OZE, E&Y bierze pod lupę rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju. {więcej}

Według analityków Ernst&Young Polska jest 16. w kolejności, najatrakcyjniejszym rynkiem energii odnawialnej na świecie. Naszą pozycję winduje zwłaszcza rozwój energetyki wiatrowej.

Oprócz ogólnego zestawienia, w którym pod uwagę brane są wszystkie typy OZE, E&Y publikuje także dwa osobne rankingi poświęcone wyłącznie energii wiatrowej. W pierwszym z nich, oceniającym obecną sytuację w zakresie energii wiatrowej, Polska plasuje się na 14 pozycji. Na ogólną liczbę punktów (52) składają się punkty otrzymane za rynek onshore (56) i offshore (42), a także za perspektywy dla rozwoju energetyki wiatrowej w najbliższych latach (40).

REKLAMA

Dla porównania, zwycięzca tego rankingu, Chiny, otrzymał 76 pkt, druga była Wielka Brytania (średnia 68 pkt, w tym najwięcej za offshore), a trzecie – Stany Zjednoczone (66 pkt).

REKLAMA

Ernst & Young opublikował także osobny ranking poświęcony wyłącznie perspektywom energetyki wiatrowej w najbliższych latach. Tutaj Polska awansowała z 13. na 10. pozycję, którą dzielimy wraz z Irlandią, Grecją i Australią.

Eksperci E&Y podkreślają, że w tym roku łączna suma elektrowni wiatrowych zainstalowanych w naszym kraju przekroczyła 1 GW, a rozwój tego rynku potęguje jeden z najbardziej opłacalnych systemów subwencji w Europie.

Analitycy firmy konsultingowej szacują, że operatorzy farm wiatrowych w Polsce za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę otrzymują, obok regularnego wynagrodzenia, także ok. 65 euro, jak również mają zagwarantowaną zapłatę za wszystkie zielone certyfikaty, które są im przyznawane.

gr