Enercon i Nordex budują nowe, gigantyczne turbiny

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planach hiszpańskich firm, które chcą wspólnie skonstruować turbinę o mocy 15 MW. Okazuje się, że w zakresie prac nad nowymi, większymi elektrowniami wiatrowymi w tyle nie pozostają {więcej}niemieckie firmy Enercon i Nordex.

Enercon zbudował największą do tej pory elektrownię wiatrową na świecie. Turbiny o mocy 6 MW działają w Estinnes w Beligii (o farmie wiatrowej Estinnes czytaj tutaj), a także w Niemczech: w Emden, Aurich i Schneebergerhof.

Na tym jednak niemiecka firma nie poprzestaje. Enercon skonstruował jeszcze większą turbinę wiatrową o mocy 7,5 MW. Jak informuje producent, pojedyncza elektrownia tego typu jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną nawet 6 tys. gospodarstw domowych. Na razie gigantyczna turbina wiatrowa, której wysokość to 135 metrów, działa na terenie siedziby Enercon w Niemczech.

REKLAMA

Firma Enercon, która działa na rynku od 25 lat i posiada swoje zakłady, oprócz Niemiec, także w Szwecji, Brazylii, Turcji, Portugalii i Kanadzie, zainstalowała do tej pory ponad 17 tysięcy turbin wiatrowych w ponad 30 krajach.

W Polsce elektrownie wiatrowe Enercon produkują energię m.in. na farmie wiatrowej w Wysocku Wielkim w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego oraz w Parku Wiatrowym Kamieńsk.

Nad swoją największą turbiną pracuje także inny niemiecki potentat w dziedzinie energetyk wiatrowej. Nordex poinformował, że w 2012 roku zbuduje nową turbinę wiatrową o mocy 6 MW.

REKLAMA

Pierwsze elektrownie tego typu mają zasilić w 2014 roku park wiatrowy Arcadis, na znajdującej się w pobliżu granicy z Polską, niemieckiej wyspie Rugen. Łączna moc farmy wiatrowej Arcadis ma wynieść ok. 300 MW.

Nordex otworzył niedawno swoją kolejną zagraniczną fabrykę w Jonesborough, w stanie Tennessee. Niemiecka firma szacuje całkowitą liczbę nowych instalacji w USA, które udało się jej zbudować w mijającym roku, na 20.

Jak podkreśla dyrektor wykonawczy Nordex, Thomas Richterich, słaby wynik na rynku amerykańskim jest efektem pogorszenia się warunków dla producentów energii wiatrowej – m.in. ze względu na nienajlepszy stan amerykańskiego przemysłu i wynikający z tego spadek zapotrzebowania na energię, a więc i jej cen.

Nordex prognozuje poprawę sytuacji na rynku energii wiatrowej w USA w przyszłym roku, licząc, że uda mu się zainstalować wtedy 140 turbin wiatrowych.

W przyszłym roku Nordex zapowiedział również przeniesienie swojej siedziby z Norderstedt do Hamburga – „nowego centrum branży energii wiatrowej w Niemczech”.

gr