Polscy studenci w finale prestiżowego konkursu

Polscy studenci w finale prestiżowego konkursu
Model projektowanej turbiny GUST. Fot. GUST

Grupa studentów z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowała się do finału odbywającego się w Holandii konkursu International Small Wind Turbine Contest 2016. Polscy studenci wystartowali w nim z autorskim projektem małej turbiny wiatrowej. Projekt był realizowany w ramach zawiązanego na łódzkiej uczelni zespołu Generative Urban Small Turbine (GUST).

Konkurs International Small Wind Turbine Contest organizowany na uniwersytecie Leeuwarden skupia najlepsze ośrodki naukowe w Europie specjalizujące się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii między innymi z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Głównym celem konkursu jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek. Punktowane są bezpieczeństwo, adaptacja w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji.

Zespół GUST zakwalifikował się do grona 6 finalistów tegorocznego konkursu. Jury konkursu doceniło opracowany przez nich modelu turbiny o poziomej osi obrotu oraz średnic wirnika 1,6 m.

REKLAMA

Dzięki awansowi do finału studenci z Politechniki Łódzkiej otrzymają m.in. możliwość przetestowania swojego modelu w specjalnym tunelu aerodynamicznym holenderskiego uniwersytetu w Delft.

REKLAMA

Polskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki wsparło projekt GUST w ramach programu grantowego pn. Najlepsi z Najlepszych.

Nasze rozwiązanie będzie przystosowane do warunków miejskich. Nie może zatem generować nadmiernego hałasu oraz musi spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. W trakcie pracy nad pierwszym prototypem skupiliśmy się na optymalizacji aerodynamiki łopat. Podstawową zaletą naszej turbiny będzie możliwość maksymalnego wykorzystania energii wiatru nawet przy jego niskich prędkościach. Rozwiązanie to będzie zatem idealnie dostosowane do polskich warunków wietrzności, gdzie średnia prędkość wiatru waha się w granicach 2-4 m/s – komentuje Amadeusz Bathelt z zespołu GUST.

Finał konkursu International Small Wind Turbine Contest 2016 odbędzie się w lipcu br.

Więcej informacji o turbinie opracowanej przez studentów z Łodzi znajduje się na stronie projektu.

gramwzielone.pl