Pierwsze skargi inwestorów ws. ustawy antywiatrakowej

Pierwsze skargi inwestorów ws. ustawy antywiatrakowej
Daniel X. O'Neil, flickr cc

Ustawa w zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe, nazywana przez branżę wiatrową ustawą antywiatrakową, która weszła w życie w połowie ubiegłego miesiąca, uderzyła w działających na tym rynku inwestorów, niemal całkowicie blokując możliwość dalszego rozwoju ich projektów.

Jak podaje dzisiaj „Rzeczpospolita”, ustawa antywiatrakowa spotyka się z pierwszymi reakcjami branży wiatrowej. Grupa zagranicznych inwestorów, do których należą czołowe europejskie koncerny energetyczne, miała skierować do rządu pismo wskazujące na naruszenie przez ustawę antywiatrakową dwustronnych umów łączących Polskę z wybranymi krajami.

„RZ” podaje, że pismo miało trafić do Ministerstwa Skarbu Państwa, które jednak na razie nie chce komentować tej kwestii. Kolejnym etapem może być skierowanie sprawy ustawy antywiatrakowej do sądów arbitrażowych.

REKLAMA

Wśród inwestorów, którzy mieli się podpisać pod pismem skierowanym do rządu, mają być według „Rzeczpospolitej” m.in. czeski CEZ, niemiecki RWE, francuski EDF czy amerykański Energix.

REKLAMA

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) komentuje, że do tej pory sektor wiatrowy zainwestował w Polsce około 32 mld dolarów, a teraz działające w nim firmy mogą wycofać się z naszego kraju.

Niedopuszczalne jest, by państwo, które najpierw zaprasza inwestorów, przybliżało ich do bankructwa, bo do tego doprowadzą przepisy ustawy wiatrakowej czy brak regulacji rynku zielonych certyfikatów w noweli ustawy o OZE. To się skończy międzynarodową aferą – „RZ” cytuje Grzegorza Skarżyńskiego, wiceprezesa PSEW. 

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

gramwzielone.pl